Vrstvička řídkého bahýnka, která se až dosud někdy objevovala na dně koupaliště v Moravských Málkovicích, letos zmizí. Obec totiž změní systém napouštění. Koupaliště, které hojně navštěvují lidé z mikroregionu Ivanovická brána, se v následujících letech má navíc dočkat velké rekonstrukce za miliony korun.

Projekt na generální opravu je už pět let hotový. „Jde o komplexní opravu bazénu, ke kterému by nově přibyla čistička vody. Projekt navíc počítá s instalací osvětlení, úpravami volejbalového hřiště a tenisového kurtu a také s rekonstrukcí dětského bazénu a vybavením dětského koutku. Celkové náklady dosahují patnácti milionů korun,“ uvedl starosta Málkovic Jan Bouda.

V současné době však projekt jen leží v šuplíku. Tak rozsáhlou rekonstrukci si totiž obec momentálně nemůže dovolit. „I kdyby se nám podařilo získat dotaci, nemáme teď peníze na povinnou spoluúčast. Na letošní rok už máme v plánu čtyři akce, na které jsme žádali o dotace, a ty musíme udělat přednostně,“ vysvětlil starosta.

Čistější a kvalitnější voda

Koupaliště se ovšem i tak dočká v letošním roce jedné zásadní úpravy. „Pro letošní sezonu změníme systém napouštění. Koupaliště budeme napouštět z centrální studně, do které se budou sbírat spodní vody. Voda v bazénu tak bude čistější a kvalitnější a na dně se nebude tvořit vrstva bahýnka, která v minulosti odrazovala lidi,“ řekl Bouda.

Změna systému napouštění spolu s běžnou každoroční údržbou už se pohybuje v přijatelnějších částkách než celková rekonstrukce. „Letošní úpravy na koupališti nás vyjdou na dvě stě tisíc korun,“ vyčíslil starosta.

Kvalitnější koupání by se přitom nemělo odrazit na výši vstupného. „Sice jsme o tom ještě nejednali, ale zvyšování vstupného nepředpokládám,“ dodal starosta.

Obyvatelé Moravských Málkovic chystané úpravy na koupališti vítají. „Sama už se tolik koupat nechodím, ale moje děti tam chodí velmi rády a často. Takže čistší vodu jenom uvítáme,“ řekla například Ilona Zapletalová.

Výhledově by přivítala i komplexní opravu koupaliště. „Vím, že je to hodně peněz, ale bylo by dobré, kdyby se to v budoucnu povedlo. Koupaliště tu funguje desítky let a v okrese je dost známé a také navštěvované, takže by byla škoda, kdyby mělo upadnout,“ dodala Zapletalová.

Zvelebování koupaliště vítají také v sousedních Orlovicích. „Naši obyvatelé na koupaliště hojně jezdí, takže jsme samozřejmě rádi za každé zlepšení, které Málkovičtí udělají,“ řekla starostka Orlovic Jana Minářová.

Orlovice stejně jako například Ivanovice na Hané navíc v minulosti podporovaly činnost koupaliště příspěvkem. Koupaliště totiž každoročně prodělává až dvě stě tisíc korun. „Požádali jsme proto o pomoc obce z mikroregionu. Nakonec jsme od této podpory ustoupili, protože se někomu nelíbilo, že platí i za lidi, kteří na koupaliště nechodí,“ vysvětlil Bouda.

Právě Orlovičtí ovšem s touto podporou koupaliště problém neměli. „Rádi jsme koupaliště podpořili, když jsme mohli. A totéž chceme dělat i teď, i když už ta podpora není domluvená od všech obcí. Nějak hodně peněz, kterými bychom Málkovicím pomohli například s tou komplexní opravou, s ohledem na vlastní rozpočet uvolnit nemůžeme, ale i tak se budeme snažit koupaliště v maximální možné míře podporovat,“ potvrdila rozhodnutí obce Minářová.

Areál málkovického koupaliště, kde se kromě jiných atrakcí nachází i střelnice s asfaltovými holuby, navštěvují v letních měsících i stovky lidí denně. Bazén má rozměry pětadvacet na padesát metrů. V případě, že obec sežene peníze na plánovanou rekonstrukci, se ovšem rozměr o čtyři metry zkrátí kvůli instalaci čističky vody. Přesto zůstane jedním z největších v regionu. V areálu je i retenční nádrž, kterou využívají místní rybáři.