„Jeho cílem bylo prověřit plánovací a řídící procesy armády pro případ, kdy by vláda rozhodla o vyslání pomoci napadenému spojeneckému státu a kdy by se vojáci zároveň museli vypořádat s ochranou kritické infrastruktury, kybernetickými hrozbami nebo s pomocí přesouvajícím se aliančním jednotkám,"sdělil major Jakub Šimíček, který má v Kanceláři náčelníka Generálního štábu Armády české republiky na starosti komunikaci.

V polovině června vrcholí ve Vyškově cvičení Odolné Česko.V polovině června vrcholí ve Vyškově cvičení Odolné Česko.Zdroj: Kancelář náčelníka Generálního štábu AČRCentrum Velitelství pro operace řešilo různé situace, které byly rozpracované do více jak stovky incidentů. „Využili jsme přitom moderní technologie, které členům centra umožňuje sledovat situaci na zemi i ve vzduchu v reálném čase,“ vysvětlil ředitel cvičení brigádní generál Petr Milčický, šéf Sekce rozvoje sil Ministerstva obrany.

Celá armáda se při cvičení poprvé propojila digitalizovaným systémem v utajeném režimu. Procvičila si situace, které se maximálně přibližují reálným scénářům, celá komunikace byla šifrovaná. Operační plán, který Velitelství pro operace vytvořilo v únoru se stalo základem pro pokračování cvičení.

Odvodní řízení na staré Radnici v Pohořelicích
VIDEO: Vojáci na jihu Moravy testovali odvody. Podívejte se, jak to vypadalo

„V novodobé armádě se plánování a řízení operací na tak vysoké úrovni ještě necvičilo,“ vysvětlil brigádní generál Václav Vlček, zástupce velitele Velitelství pro operace.

Cvičení takového rozsahu bylo v plánu již v roce 2021. Zásadně ho ale omezila koronavirová pandemie. Proto se letos cvičení rozjelo znovu a tentokrát naplno. Na Odolné Česko pak naváže série reálných cvičení ve výcvikových prostorech.

Areál kasáren v Bučovicích na Vyškovsku ovládl v pátek Den otevřených dveří. Na programu byly například ukázky bojové techniky, bojové činnosti a speciálního výcviku psů.
Tank i zbraně. Kasárna v Bučovicích v obležení. Návštěvníky lákali vycvičení psi

Skupina simulačních a trenažérových technologií – nové centrum vybudované v areálu kasáren Vyškov nabízí prostředí, prostředky a technologie k provádění cvičení s počítačovou podporou, jak na národní úrovni, tak také pro mezinárodní cvičení. Výjimečnost centra spočívá v jeho univerzálnosti v poskytování „služeb“ ve prospěch Armády České republiky. V centru bude možno od roku 2026 provádět kromě cvičení také shromáždění, konference a jiná zaměstnání resortu s využitím moderních didaktických, vizualizačních a komunikačních systémů s propojením do ostatních členských zemí NATO.