Šlo o první případ, kdy muži zákona využili nové pravomoci, která má zlepšit situaci obětí domácího násilí. Devětatřicetiletému násilníkovi, který ohrožoval svou ženu, zakázali vstup do bytu v paneláku na vyškovském sídlišti Osvobození. „Muž pod vlivem alkoholu fyzicky napadl manželku, škrtil ji, až se jí udělalo nevolno, a následně ji zřejmě ohrožoval dvěma kuchyňskými noži. Žena se i se svým malým synem zamkla v ložnici a zavolala policii,“ informoval mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Podle něj se útočník několikrát úmyslně praštil do hlavy o karoserii auta, když ho muži zákona převáželi na oddělení. „Snažil se zranit. Pokračoval v tom i po vystoupení z auta. Policistům se vyškubl a pádem na silnici se udeřil do hlavy. Zranění mu ošetřili ve vyškovské nemocnici,“ popsal Gryc. Doplnil, že při dechové zkoušce měl násilník v krvi přes jedno celé osm desetin promile alkoholu. Redakci Vyškovského Deníku se podařilo oběť domácího násilí kontaktovat. Podle ní na ni její manžel rozhodně nezaútočil poprvé. „Mám za sebou pětihodinový výslech a jsem z toho všeho pořád v šoku. Jsem jen ráda, že ho konečně odvedli pryč. Nevím vůbec, kde je. Právník už řeší předběžná opatření a doufám, že rozvod, který se už táhne půl roku, bude brzy za mnou. Už kvůli dětem,“ popsala rozrušeně mladá žena, která si s ohledem na své soukromí nepřála zveřejnit jméno.

Ostatní obyvatelé paneláku na sídlišti Osvobození neměli o tom, co se děje v rodině jejich sousedů, ani tušení. „Když se to stalo, nebyla jsem doma, ale rozhodně bych to v této rodině nečekala. Nic tomu nenasvědčovalo,“ řekla žena, která si přála zůstat v anonymitě. Někteří nájemníci však ani nevěděli, že k domácímu násilí v jejich domě došlo. „O tom jsem vůbec nic neslyšela. Lidé tady mezi sebou totiž moc nekomunikují, navíc se tady za poslední roky dost prostřídali,“ podotkla třeba Terezie Loudová.

Od zavedení zákona, který policii opravňuje vykázat násilníky z bytu, se na Vyškovsku podle policejního mluvčího udály ještě tři další případy. Tvrdí ovšem, že číslo není nijak alarmující. To si myslí taky velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček. Přestože strážníci nemají takovou pravomoc jako policisté, čas od času řeší podobné záležitosti. „Případy jsou však ojedinělé a většinou nejde o domácí násilí, ale o přestupky proti občanskému soužití. Ty neřešíme blokově, ale předáváme je do správního řízení,“ uvedl Sedláček. Setkali jste se někdy s domácím násilím? Myslíte si, že vykázání z bytu může být prospěšné?

Diskutujte pod článkem.

MARTINA VILÍMOVÁ MARTINA GRYCOVÁ

Domácí násilí