Vychrtlý pes, který tráví celé dny sám ve svém kotci v zahrádkářské kolonii Marchanice ve Vyškově. Voda z jeho misky je zmrzlá na led. Při pohybu zvíře kulhá na zadní nohy. Nezájem majitelů je nejčastějším případem týrání psů, které veterinární inspekce na Vyškovsku řeší.

„Lidé psy nekrmí, mají je někde schované anebo se jich rovnou zbaví a někde je vypustí. Já sám jsem jednou našel tašku s odloženým štěnětem,“ řekl pracovník vyškovského inspektorátu krajské veterinární správy Jiří Kuzník.

Právě nezájem vlastníka je podle sousedů příčinou osamělosti psa v zahrádkářské kolonii Marchanice. „Psa málokdy někdo pustí ven, majitel se mu moc nevěnuje. Jídlo mu přes plot dává například jedna moje známá,“ uvedla Katarína Straková, která bydlí v nedaleké Hybešové ulici.

Někdo se proto rozhodl jednat. Před třemi lety obdržela krajská veterinární inspekce stížnost na týrání uvedeného zvířete. „Přijel jsem na kontrolu. Pes byl ale v dobrém zdravotním stavu, podvýživou netrpěl. Jeho majitel mi ukazoval, že pro něj má v zásobě jídlo. Tvrdil, že zvíře ven pouští. O zanedbání péče jsem proto neměl žádné důkazy a stížnost jsem zamítl,“ uvedl inspektor Jiří Kuzník.

Nicméně na místo je ochotný vyjet znovu. „Pokud obdržíme další stížnost, nejlépe písemně anebo e–mailem, samozřejmě se znovu vydám stav psa zkontrolovat,“ dodal Kuzník.

close zoom_in Útulek zanedbané psy i vykupuje

Zanedbaným psům z Vyškovska se snaží pomoci také například útulek Tibet v Marefách u Bučovic. „Někteří lidé zjistí, že jim zvíře je lhostejné nebo je dokonce štve. Krmí ho potom třeba sousedé. Naším hlavním cílem je zachraňovat právě takové psy, o které se jejich majitelé nestarají,“ vysvětlila provozovatelka útulku Alžběta Humlíčková. V tuto chvíli mají deset psů.

S majiteli psů se zástupci útulku domlouvají různě. Někteří lidé do útulku v Marefách své psy dávají dobrovolně, někdy je útulek dokonce vykoupí. „Raději zaplatíme vlastníkům za psa třeba pět set korun, než aby trpěl,“ řekla Humlíčková.

Na státní orgány se útulek obrací až jako na poslední možnost. „Až pokud se s majitelem nedomluvíme sami, upozorníme krajskou veterinární inspekci,“ dodala Humlíčková.

Majitelé psů někdy zanedbávají také zdraví svých svěřenců. „Někteří psi mají například zlomeniny nebo nádor. Pokud je stav zvířete nevyléčitelný, anebo by jeho další život byl spojený s velkým utrpením, přesvědčíme majitele, aby psa nechal utratit. Zatím jsem se ale nesetkal s tím, že by někdo zvířeti ubližoval úmyslně, že by ho bil,“ řekl Kuzník.

Nejen o zanedbané, ale i o toulavé a ztracené psy se v okresním městě a v okolních obcích stará městská policie Vyškov. „Pokud máme podezření na týrání psa, upozorníme veterinární správu,“ uvedl velitel vyškovské Městské policie Petr Sedláček.

Nalezené psy policie umisťuje do kotců v zooparku Vyškov. Odtud si je mohou vyzvednout jejich majitelé, anebo si pro psy mohou přijít noví zájemci.
V souvislosti s přicházejícími svátky policisté očekávají mírný nárůst výjezdů kvůli psům. „Po Vánocích je nalezených psů trochu více,“ potvrdil Sedláček. Ročně vyškovská policie vyjíždí kvůli sedmdesáti psům.

Psi utíkají i kvůli ohňostrojům

Podobně má na starosti psy městská policie ve Slavkově u Brna. „Začátkem ledna bylo případů se psy o něco více. Je to například i kvůli ohňostrojům. Zvířata se vylekají, utečou a potom nemůžou najít cestu domů,“ řekl velitel slavkovské městské policie Pavel Ehrenberger.

Ve Slavkově mají pro psy záchytný kotec. „Pokud se nenajde majitel psa anebo nový zájemce o jeho chov, zvíře odvezeme do útulku v Marefách,“ dodal Ehrenberger.

Přijímat zatoulané psy ale není hlavním cílem útulku Tibet. „To je podle zákona povinností obcí. Toulavé psy k sobě bereme, jenom pokud máme volné místo,“ vysvětlila Humlíčková.

Obce na umístěné psy útulku přispívají. „Podle zákona by obce měly hradit veškeré náklady na chov nalezených psů. Raději ale většinou od úřadů chceme peníze jen na první dva týdny péče, pak chov psů hradíme z darů,“ uvedla Humlíčková.

V útulku Tibet v Marefách na rozdíl od policistů o svátcích velkou změnu nečekají. „Kolem Vánoc jsme za dva roky existence útulku nárůst počtu přijatých psů nezaznamenali,“ dodala Alžběta Humlíčková.