Ačkoli se čísla můžou zdát vysoká, z přezkumu hospodaření, ke kterému na slavkovské radnici před časem došlo, nevyplývá podle mluvčí města Veroniky Slámové nic problematického. „Všechny úvěry město postupně splácí. Auditorka zkoumala celkové hospodaření i všechny úvěry, nicméně v závěrečné zprávě je jako problematické neoznačila. V třístupňovém hodnocení dala městu známku B," potvrdila mluvčí.

Mezi největší úvěry s největším konečným zůstatkem ke splácení, které Slavkov má, patří mimo zmíněných dvaceti milionů korun na školku například půjčka na koupi Společenského centra Bonaparte. K umoření tohoto dluhu má dojít do roku 2027, zbývá splatit sedm milionů sedm set tisíc korun.

Výhodný úrok

Koupě nemovitosti vyškovských vodařů pak vyjde na 10,7 milionu a přesně tolik si město půjčí. „Předjednaný úrok je nicméně velmi výhodný, činí zhruba půl procenta," poznamenala Slámová.

Předseda městského finančního výboru a radní Libor Eliáš připomněl, že úvěr navíc bude výrazně snížený pravděpodobným prodejem současné budovy technických služeb ve Špitálské ulici, která nebude využívaná. „Toto řešení je pro město výrazně ekonomicky lepší než budovat službám nové sídlo, jehož cena se odhadovala asi na třicet milionů korun. Vzhledem k současným historicky nízkým úrokovým sazbám na finančním trhu jsme se také rozhodli refinancovat úvěry, u kterých můžeme dosáhnout na výhodnější úrokové sazby. Tím se městu sníží nákladovost úvěrů," uvedl Eliáš.

Dodal, že investice v minulých letech vždy směřovaly na projekty, které byly pro Slavkov potřebné, a bez úvěrů je nešlo uskutečnit. „Chceme se nadále rozvíjet a zlepšovat kvalitu života pro obyvatele města. Proto se snažíme připravovat projekty, ve kterých se s maximálním tlakem pokoušíme využít peníze z jednotlivých dotačních titulů. Ty však nikdy nejsou stoprocentní a je potřeba použít i vlastní peníze nebo jako část použít cizí zdroje," nastínil.

Sedm úvěrů

Eliáš doplnil, že proto se úvěrům nelze zcela vyhnout a je nutné je uvážlivě využívat i do budoucna.

Něco přes dvaadvacet milionů korun v současné době dluží také Bučovice. „Město má sedm úvěrů, ovšem od roku 2011 nepřijalo žádný nový," informovala účetní města Dagmar Kalousová.

Místostarosta Bučovic Jiří Horák připomněl, že nejvíc úvěrů je těch, které uzavřelo minulé vedení radnice, tedy před rokem 2010. „Tím největším je splátka za koupaliště," podotkl místostarosta.

Dluh ve výši dvaceti milionů korun vznikl při třetí etapě stavby, na kterou tehdy radnice navzdory předpokladu nedostala žádnou dotaci. „Očekáváme nicméně, že zanedlouho se opět takříkajíc nadechneme. V roce 2016 a 2017 budou některé z dluhů umořené. To nicméně neznamená, že máme v plánu brát si další půjčky na nějaké investice. To zatím není na pořadu dne," dodal Horák.

Před rokem a půl

Zcela bez dluhů jsou v Rousínově a Vyškově. V okresním městě se tak stále drží trend, o kterém Vyškovský deník Rovnost informoval před dvěma lety, kdy Vyškov představoval jediné z velkých měst na jižní Moravě bez dluhu.

Na investice město využívalo peníze z privatizace bytovek. Bytový fond tedy sloužil jako určitá vnitřní banka, dnes už tomu tak není. „Byl zrušený ke konci roku 2013 s tím, že zůstatek ve výši osmi a půl milionu korun se převedl na příjmový účet hlavní činnosti města," uvedla vyškovská mluvčí Petra Bezdomniková.

Podle starosty Karla Goldemunda to v konečném důsledku ale nic neznamená. „Zdroje, ze kterých platíme větší investice, město stále má. Z hospodaření v posledních letech jsou přebytky ve výši desítek milionů. Pokud ale ministerstvo financí bude i nadále přerozdělovat výnosy z daní mezi obce jako letos, zdroje nám budou vysychat," připomněl starosta letošní příjem z daní, který oproti minulým letům klesl o miliony.

Bezprostředně nemá město v plánu žádnou investici, která by si půjčku vyžádala. Může se jí ale v budoucnu stát třeba stavba nového zimního stadionu. „Je ale třeba zdůraznit, že cizí zdroje nejsou sprosté slovo. Současné úrokové sazby jsou hodně výhodné a obci nebo městu se může kolikrát vyplatit si půjčit, i když to třeba vyloženě nepotřebuje," naznačil Goldemund.