Další díly seriálu
Mladé talenty Vyškovska
najdete ZDE

Mezi hereckým ansáblem se na jevišti přímo na premiéře vyjímal i malý vzrůstem, ale velký talentem, Andrej Antonín Holoubek z Holubic. Osmiletý školák porazil desítky konkurentů a na konkurzech oslnil tvůrce muzikálu natolik, že roli malého syna Banksových získal. „Mamka mě přihlásila na konkurz v Brně. O roli mělo zájem asi dvě stě devadesát dětí,“ vzpomíná na úvod Andrej s tím, že převahu na konkurzu měly dívky.

Talentované děti se tak ucházely o úlohy sourozenecké dvojice, chlapce a dívky, jimž rodiče ve známé inscenaci nevěnují příliš pozornosti.

Tréma byla

Dětských herců nakonec vybrali tvůrci muzikálu osm, čtyři děvčata a stejný počet chlapců, a to proto, že pro každou roli jsou čtyři alternace. „Na konkurzech jsme tancovali a zpívali, měli jsme si připravit tři písničky. Jednu z muzikálu, pak přímo z Mary Poppins a také nějakou lidovou. Trému jsem měl hlavně ve chvíli, když jsem musel vystoupit přímo před lidmi z divadla,“ popisuje svoje první krůčky na jevišti brněnského divadla.

Přihlášku podal s mamkou už v lednu, první kolo konkurzu bylo koncem února, další v březnu a až v dubnu se rodiče Andreje i mladík samotný dozvěděli, že roli Michaela Bankse v obrovské konkurenci získal. Podle jeho maminky další uchazeči o roli prý nedokázali převést do publika roztomilost, která je Andrejovi vlastní, začínající herec navíc velmi dobře zvládl taneční a pěveckou část konkurzu.

Pro děti pak začaly samotné zkoušky v červnu. Náročnější to pak bylo od září, kdy byl na jevišti každý den. „Dokonce i v sobotu,“ nezapomíná připomenout osmiletý Andrej.

Po třech měsících, kdy býval pět hodin denně v divadle, přišla samotná premiéra. „Nervózní z premiéry jsem už nebyl. Příběh se mi moc líbí,“ říká mladík, který v bezmála tříhodinovém představení prakticky nesleze z jeviště.

Toho překvapily těsně před premiérou i takzvané zlomvazky, které si herci vzájemně dávají. Cílem takového divadelního rituálu je ulevit nervozitě. Prostě aby premiéra dobře dopadla.

Každý herec si pro své kolegy nachystá nějaký zlomvazek. „Herec, který hraje kominíka, mi dal třeba postavičku právě kominíka,“ vzpomíná hoch na rituál, za který se zásadně neděkuje. Herci se pak vzájemně poplivávají a nakopávají a namísto poděkování se podle něj musí odpovídat „čert tě vem“.

Kouzelná Mary Poppins

Samotný příběh se odehrává v Londýně koncem 19. století a jeho hrdinkou je originální vychovatelka Mary Poppins, která se zjeví na přání malých dětí Banksových. Kromě kouzelných dovedností se jí podaří převrátit i přísný řád domu dvou malých capartů natolik, že nakonec dokáže proměnit i samotné rodiče.

Režie inscenace se chopil Petr Gazdík, držitel divadelní Thálie za letošní rok. „My jsme ale byly hodně s jeho maminkou, která byla asistentkou režie,“ vysvětluje herec. Právě režisérova maminka vedla začínající herce jak po dramatické, tak i pěvecké stránce. „Z textu asi polovinu zpívám, druhou normálně říkám. Měli jsme sedmadevadesá­tistránkový scénář,“ vypočítává školák.

Doma se text neučil. Z intenzivního zkoušení si dokonce zapamatoval i některé texty ostatních postav. „Třeba přímo Mary Poppins. Doma jsem se už texty neučil, to jsem spíš doháněl školu,“ směje se.

Mezi dětmi a hereckými matadory si našel i několik přátel, dokonce si velmi rozuměl s představitelkou Mary Poppins, populární herečkou Alenou Antalovou.

Sedl si i se svou hereckou partnerkou, Kristýnou Kučerovou. „Pomáhá a radí mi i v zákulisí,“ tvrdí Andrej, který kvůli roli musí nějakou dobu nosit brýle, aby si na ně zvyknul.

Jeho role obsahuje i několik dlouhých tanečních čísel, třeba stepařských. Taneční průpravu přesto měl. „Chodím hlavně do dětského souboru Křenováčku,“ chlubí se mladík, který letos vystupoval třeba v kulturním středisku v Holubicích, ve kterém nový rok zahájil žánrově pestrý Dětský kabaret.

Herecká naděje?

Vystoupil i třeba na letošním ročníku folklorního festivalu Pod křenovskó májó. „Zpívám rád a podle mamky pořád,“ culí se Andrej, který teď bude v divadle vystupovat zhruba dvakrát týdně, protože se muzikál divákům představuje prakticky každý den.

Umělecká dráha chlapce, který mimo jiné chodí i do skautu nebo si ve volných chvílích najde čas i na hraní počítačových her, láká. Stát s dalšími herci na jevišti byla podle něj zábava, každodenní zkoušky už nicméně byly hodně náročné. Domů ale přesto chodil nadšený. „Jednou bych hercem chtěl být,“ netají se hoch, který si během představení musel zvyknout i třeba na sponky ve vlasech. „To ale jen kvůli mikrofonu,“ bleskově vysvětluje.

Andrejův herecký výkon viděli už i někteří jeho známí a členové rodiny. Posledních deset minut představení prý třeba ředitelka holubické základní školy probrečela. „Ve škole mě hezky přivítali a dostal jsem pak navíc kytku a bonboniéru,“ uzavírá talentovaný mladík.

Vážení čtenáři, seriál Mladé talenty Vyškovska najdete také v tištěné podobě každý pátek ve Vyškovském deníku Rovnost