Ladislav Pruch z Nížkovic je invalida. A má tu smůlu, že bydlí na průtahu Nížkovicemi. Denně musí o berlích chodit po silnici, kudy jezdí jeden kamion za druhým. Není tam totiž žádný chodník. A doprava několikanásobně zhoustla, protože obcí vede objížďka kvůli uzavřené „padesátce“. Podobné problémy teď řeší i lidé v jiných vesnicích.

„Je to tu opravdu kruté. Obcí jede jedno auto za druhým, hlavně kamiony. Není tu krajnice ani chodník. A přitom odhaduji, že tři čtvrtiny lidí bydlících kolem průtahu jsou i tělesně postižení. Musíme chodit po silnici. Třeba za deště nás pomalu každý nahodí vodou a blátem. Nemluvě o nebezpečí, že rovnou smete,“ postěžoval si Ladislav Pruch.

Že v obci mimořádně zhoustla doprava poté, co byla kvůli opravě mezinárodní silnice v Bučovicích odkloněná ze Slavkova právě na Nížkovice, dobře ví i tamní starosta Petr Plotěný. „Dnes (v pátek 23.5. pozn. redakce) tu necháme pokusně nainstalovat radar ukazující rychlost, protože řidiči jsou opravdu dost bezohlední, a lidé jsou hodně nespokojení. Uvidíme, co to udělá. To je asi vše, co zatím můžeme dělat. Policie se tu občas objeví, ale na vyřešení problémů to nestačí,“ informoval nížkovický starosta.

Nemalé potíže nastaly také lidem z obcí na opačném konci uzavírky. Spousty kamionů a náklaďáků jezdí třeba přes Nesovice. „Řidiči samozřejmě zjistili, že si tudy mohou zkrátit cestu, a tak jezdí přes obec směrem na Vyškov. Policie prý na ně nemá moc páky, protože se okamžitě informují rádiem, že tu hlídá. Místní samozřejmě nadávají. Jeden starší pán mi říkal, že čekal pět minut, než mohl vůbec s autem odjet od domu,“ řekl například nesovický starosta Vítězslav Reška.

Ten má také obavy o infrastrukturu v obci. „Most přes Hvězdličku má nosnost sedmnáct tun a jezdí přes něj víc než dvojnásob těžké kolosy. Je v hrozném stavu. Kdo bude platit opravy? Kdo nám zaplatí poničené komunikace?“ ptal se nesovický starosta.

Na růžích nemají ustlané ani obyvatelé Bohdalic. „Počet kamionů projíždějících vesnicí se v poslední době hodně zvýšil. Křižovatka v obci je sama o sobě nešikovná a když přibude aut, nemůžou přecházet,“ uvedl před časem bohdalický starosta Jan Hrežo. Zároveň ovšem uvedl, že bučovická „padesátka“ potřebovala opravu jako sůl. „Myslím, že to ten rok a půl nějak vydržíme. Pro některé naše obyvatele to ale bude peklo,“ doplnil Hrežo. Na rozdíl od některých obcí panuje v Bučovicích až nepřirozený klid. Intenzita dopravy po uzavření silnice mnohonásobně klesla.

I tak ale kamiony projíždí i přes uzavírku. Potvrdil to vedoucí bučovického odboru dopravy Zdeněk Kolaja. „Řidiči to prostě zkoušejí. Budu o tom informovat policii. Tranzitní doprava přes město prostě nesmí,“ zdůraznil Kolaja. Do Bučovic naopak mohou jezdit autem obyvatelé vesnic, kteří tam pracují. Mnozí o tom ale nevědí. „Lidé jsou naštvaní, že nemůžou do Bučovic. Bojí se, že jim policajti dají pokutu,“ sdělil Reška.

Kolaja ale ubezpečil, že do bučovických podniků přespolní přes uzavírku jezdit můžou. „Samozřejmě se v podstatě jedná o dopravní obsluhu. Jde o to, aby silnice byla uzavřená pro tranzitní dopravu. Neexistuje tedy, aby přes Bučovice jel člověk třeba z Nesovic do Brna. Pokud ale jede do továrny v Bučovicích, samozřejmě smí přes uzavírku. Stejně tak přes uzavírku mohou jezdit zásobovací a opravárenské vozy, sanitky, invalidé, taxislužba a samozřejmě lidé, co v Bučovicích bydlí,“ vysvětlil Kolaja.

Redakce Vyškovského Deníku se pokusila zjistit, kolik řidičů policisté kvůli uzavírce pokutovali a zda zpřísní kontroly. Mluvčí vyškovské policie Alois Gryc má ale dovolenou a na dopravní inspektorát nebylo v pátek možné se dovolat. Tyto informace tedy přineseme v jiném termínu.