Mnoho lidí z Ježkovic i Ruprechtova však o objížďce vůbec neví. „Není tu žádná značka, která by nás směřovala na objížďku, dozvěděli jsme se to až poté, co jsme na silnici vyjeli. Vlastně ani nevíme, jestli po té silnici tedy jezdit můžeme, ale nedovedu si představit, jak jinak bychom se dostali do práce a domů,“ podotkla Jana Mikolášová z Ruprechtova.

Rekonstrukci silnice má na starosti společnost Skanska. Ta obyvatele ujišťuje, že se domů dostanou i přes uzavírku. „Místním obyvatelům průjezd umožňujeme, musí však mít povolení k vjezdu. To po dohodě s obcemi vydává na požádání stavba nebo starostové,“ uvedl mluvčí společnosti Skanska Leoš Verner.

Ruprechtov má však jen osmdesát domů, ale kolem stovky chat, které využívají lidé s trvalým pobytem jinde. „Vzhledem k tomu, že je rekonstrukce naplánovaná přes léto, tak se sem samozřejmě budou sjíždět lidé na chalupy a myslím si, že budou problémy. Chataři trvalý pobyt nemají a všem jim bude potřeba vystavit povolení k vjezdu, jinak se sem nedostanou. U nás se navíc každoročně konají tábory, takže povolení budou potřebovat i rodiče dětí, které tu budou,“ připomněla starostka Ruprechtova Světlana Švarcová.

Lidé jsou navíc podle ní už teď zmatení. „Ptají se mě, co mají dělat a kudy mají jezdit, když je oznámená úplná uzavírka silnice. Volala mi třeba paní, která pracuje ve Vyškově, že jede do práce přes Kulířov. To je šílená zajížďka. Je samozřejmě dobře, že Skanska chce lidem zachovat průjezd i přes uzavírku, ale já o tom zatím žádné konkrétní informace nemám,“ řekla starostka.

Starosta Ježkovi Josef Pořízek také připomněl, že neoficiální povolení od Skansky pro průjezd uzavírkou platí jen pro místní obyvatele. „Už jsem si však všiml několika případů, kdy si tudy lidé jen zkrátili cestu, aby nemuseli objížďkou, a přitom tu vůbec nebydlí ani tu nemají vlastně co dělat. To je bohužel těžko uhlídatelné a může se proto stát, že časem budou dělníci nebo policisté každé auto zastavovat a kontrolovat doklady, pokud bude počet podobných případů narůstat,“ povzdechl si Pořízek.

Lidé se podle něj s nastalou situací většinou smířili, protože chápou nutnost opravy silnice, která místy připomíná spíš tankodrom. „Někteří nadávají, ale to jsou ti, kteří budou nadávat pořád. Chtějí mít sice opravenou silnici, ale nechápou, že je kvůli tomu nutné nějaké omezení,“ dodal starosta.

Uzavírka části silnice II/379 potrvá až do září. Rekonstrukce spolkne desítky milionů korun, které zaplatí Jihomoravský kraj.