„Vzhledem k tomu, že tamní pobočka spadá do legislativou daného počtu takzvaných povinných pošt, nemá Česká pošta v úmyslu služby v obci omezovat. V současné době hledáme nového provozovatele, přičemž jsme v této souvislosti oslovili i vedení obce. Do doby, než dojde k podpisu smlouvy, bude služby v Pustiměři zajišťovat mobilní pobočka,“ shrnul v úterý mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Lidé tak zatím využívají provozovnu Mobilní pošty, která bývá umístěna na ulici Nové na odstavné ploše za zahradou nové knihovny a Základní umělecké školy. Provozní doba je v pondělí, ve středu a v pátek od devíti hodin do poledne. V úterý a ve čtvrtek potom v lokalitě funguje od třinácti do šestnácti hodin.

„Dle sdělení pošty je uzavření pobočky krátkodobé, do doby, než najde nového provozovatele. Je ovšem obtížné odhadovat, kdy se jí to podaří. Mobilní pošta stále funguje na ohlášeném stanovišti v uvedené provozní době,“ potvrdil pustiměřský starosta Vlastimil Smékal.

S mobilními pobočkami jsou další plány

Mobilní pošta nabízí podobný rozsah služeb jako klasická provozovna. Funguje jako pojízdná pobočka.

Česká pošta ji začala využívat před čtyřmi lety. „Primární úkoly těchto provozoven byly dva. Zajistit základní přepážkové služby v obcích, kde není kamenná pobočka. A vykrýt výpadek služeb při mimořádných situacích. V minulosti se jednalo o lockdowny obcí během covidu nebo o tornádo na jižní Moravě,“ přiblížil Vysoudil.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Běháme srdcem. Vyškovský charitativní běh pomůže dětskému oddělení

Na akci Běháme srdcem zve i herečka Chantal Poullain. | Video: pořadatelé

S touto službou jsou však i další plány. „Do budoucna chceme mobilní poštu vybavit i Czech POINTem, který na pobočkách na menších obcích není. Naší ambicí je, aby mobilní pošty v budoucnu mohly poskytovat například vybrané služby Úřadu práce,“ vysvětlil mluvčí.

V souvislosti s tím se už chystá na vybraných kamenných pobočkách pilotní projekt. „Na jeho základě bude možné stanovit parametry, podle kterých by se vybraná agenda Úřadu práce mohla poskytovat i na mobilních poštách,“ dodal Vysoudil.

Pustiměř se nachází přibližně pět kilometrů severně od Vyškova. Má přes devatenáct set obyvatel.