Územní plán si nyní pořizují už i menší obce z Vyškovska. Třeba Milonice. „Jedná se o náš první územní plán. Předtím jsme měli jen generel,“ potvrdil starosta obce Ladislav Grim.

V novém územním plánu počítá radnice s jednou novou stavbou. „Chceme vymezit plochu pro fotovoltaickou elektrárnu v Rošťoutkách. Jinak skoro vše zůstává tak, jako bylo dříve,“ uvedl Grim.

Obyvatelé obce mají možnost se k novému územnímu plánu vyjádřit. Mohou například podat návrhy na změnu využití některých ploch. Veřejné projednání se bude konat ve čtvrtek 25. února v 9 hodin v zasedací místnosti obecního úřadu. Na radnici je také možné do územního plánu nahlížet.

Podobně si první územní plán pořizují také v Lysovicích. Radost ve vesnici snad budou mít zájemci o bydlení. „Plánujeme vyčlenit nové plochy pro bydlení. Jinak se oproti současnému stavu nezměnilo téměř nic,“ řekl starosta obce Miroslav Chludil.

I v této vesnici budou mít obyvatelé možnost se k územnímu plánu vyjádřit. „Veřejné projednání se bude konat v březnu,“ dodal Chludil.

Kvůli legislativě si obce pořizovat územní plán nemusejí. Podle stavebního zákona o jeho vzniku rozhoduje zastupitelstvo z vlastního podnětu, na návrh orgánu veřejné správy, obyvatele nebo vlastníka nemovitosti.

Přestože obec není povinna si pořídit územní plán, podle stavebního zákona poskytování peněz z veřejných rozpočtů nesmí být v rozporu s vydaným územním plánem. „Pokud si tedy obec neschválila územní plán, nemá koncepční materiál pro rozvoj obce a dosáhnout na dotaci tak pro ni může být v určitých případech velký problém,“ uvedl mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

V Komořanech mají územní plán hotový již od roku 2001. Nyní chystají jeho úpravu. „Pracujeme na změně územního plánu číslo dva. Potřebujeme do dokumentu zahrnout vysokorychlostní trať,“ řekla uvedla starostka obce Marie Šimáčková.

Změnu územního plánu připravují například také v Bučovicích. A to kvůli přeložce silnice I/50. „Jedná se o změnu využití některých ploch. Samotná trasa zůstává stejná, tu zastupitelstvo odhlasovalo už loni v září,“ vysvětlil již dříve tajemník bučovického městského úřadu Jiří Frolec.

I ke změnám územního plánu mají obyvatelé možnost se vyjádřit. Třeba v Bučovicích mohou svoje připomínky podávat do 18. ledna. Do dokumentace se lze podívat osobně na odboru rozvoje, územního plánu a výstavby a na elektronické desce.

Kdo řeší kvůli územnímu plánu nějaký problém a neví si rady, může se obrátit o pomoc například na bezplatnou poradnu brněnského Ekologického právního servisu. Telefon je 545 575 229.

Jak může každý ovlivnit územní plán
1. Návrh zadání územního plánu je podkladem pro firmu, která bude územní plán zpracovávat. Návrh musí viset třicet dní na úřední desce a v této lhůtě se k němu také obyvatelé mohou vyjadřovat.
2. Koncept navazuje na návrh zadání, obce ho zpracovávat nemusejí. Pokud se rozhodnou, že koncept pořídí, musí uspořádat veřejné projednání. Obyvatelé mohou vznášet připomínky ještě patnáct dní po jeho konání.
3. Návrh územního plánu - ke zpracovanému návrhu územního plánu mohou písemně podat připomínky všichni obyvatelé. Koná se také veřejné projednání.

Zdroj: Ekologický právní servis