Zatímco o minulém víkendu mohli lidé sledovat hon na přemnožené klauny nebo si vychutnat hity známé kapely Blackmore's Night, dnes a zítra je lákadel podstatně méně. Přesto se i tentokrát dá na Vyškovsku zažít spousta zajímavých setkání.Řada z nich se ponese ve sportovním duchu. Příchuť oslav nabídne hned dnešní odpoledne ve Švábenicích. „Slavnostně otevřeme nové fotbalové kabiny, jejichž stavba začala loni v červenci," připomněl starosta Švábenic Josef Kubík.

Výstavba sportovního zázemí vyšla na dva a půl milionu korun. „Sto padesát tisíc jsme získali z dotace Jihomoravského kraje, zbytek zaplatil městys ze svého rozpočtu," vyčíslil náklady Kubík.

Oslavy, které startují od dvou hodin odpoledne, okoření dva přátelské zápasy.

Na vzestupu je v poslední době šaratický fotbal. Žádná z generací šaratických fotbalistů nehrála tak vysokou soutěž, jakou je krajská I.A třída. Nejen to si tak budou o víkendu v obci připomínat. Slaví totiž výročí osmdesáti let fotbalu. Dvoudenní oslavy kulatého výročí aktivně absolvují všechna současná oddílová družstva. Dnes od deváté hodiny ranní začne turnaj přípravek, odpoledne od 15.30 hodin nastoupí domácí stará garda proti slavným bývalým hráčům z Brna, tedy převážně ze Zbrojovky a z Bystrce. O dvě hodiny později se mezi sebou střetnou hráči, kteří v klubu působili v letech 2000 až 2010, a rozdělí se na domácí a přespolní.

Zajímavý program nabízí Šaratičtí i zítra. Půjde třeba o exhibici, kdy osobnosti Šaratic vyzvou tým místních žen a dívek. Tečku za oslavami udělá prestižní souboj a derby současných účastníků I.A třídy Šaratice proti Slavkovu u Brna. „Dnes bude samozřejmě taneční zábava, ale víc se těším na střetnutí se slavnými hráči, které náš fotbal vychoval," pozval na oslavy předseda klubu Milan Galia.

Víkend v regionu bude patřit i jídlu a dobrému pití. Rybářský kroužek Kozlany dnes od páté hodiny odpolední pořádá na obecním rybníku další ročník tradičního opékání makrel. „Připravené budou i speciality z kotle a udírny. Letos organizátoři pojali akci trochu ve větším, k tanci a poslechu tak zahraje kapela Kozlovka, připravený bude taneční parket," lákal na akci kozlanský starosta Karel Pospíšil.

Kdo se z Kozlanských bude obávat, že uzenými specialitami nebo masem z kotle zhřešil proti zásadám svého jídelníčku, může nabraná kila shodit hned zítra na tradiční přehlídce dechových kapel Kelnarovy Kozlany. „Od čtrnácté hodiny vystoupí kapely Vracovjáci, Svatobořáci, Zlaťanka a Voděnka. Slovem bude provázet Antonín Pavluš. Tradiční setkání se uskuteční v areálu zahrady za obecním domem za každého počasí," připomněl druhou víkendovou akci v Kozlanech starosta Pospíšil.

Zítřejší odpoledne se v gastronomickém duchu ponese i v Brankovicích. V obci propukne už třetí ročník soutěže o nejlepší okurkový kvašák spojený s ochutnávkou. Se svými kvašenými okurkami se jí může zúčastnit kdokoli, kdo donese ve čtyři hodiny k ochutnávce minimálně sedm kvašáků.

Soutěž zahájí o hodinu později, jejího vyhodnocení se soutěžící i návštěvníci dočkají v osm večer. Organizátoři pro děti zajistili také nafukovací hrad a trampolínu.

Kdo se bude chtít o teplém víkendu zchladit, může využít prostor slavkovského zámeckého podzemí. Čekat na zájemce bude čerstvě otevřená výstava uměleckých řemesel a umění nazvaná Slavkovský sklepmistr. „Na výstavě se představují přední čeští umělci a tvůrci zabývající se uměleckým řemeslem, mezi něž patří Jan Bružeňák, Michal Plíhal, Radka Kuželová, Petr Ševčík nebo Pavel Zouhar. Je možné vidět výrobky z keramiky, keramické plastiky, keramiku raku, umělecké sklo, uměleckou litinu, klasické obrazy a další druhy exponátů," připomněla Šárka Hálová ze slavkovského zámku s tím, že výstava je prodejní.