Když Jiřina Albrechtová z Bučovic otevřela dopis, který dostala od tamní radnice, nevěřila svým očím. Vyplynulo z něj totiž, že ačkoliv chodníky, vjezdy a záhonky před domy ve Slavkovské, Sovětské a Slovenské ulici podél právě rekonstruované silnice I/50 patří městu, musí je za vlastní peníze opravit lidé, kteří v nich žijí. Radnice navíc stanovila pravidla, jak má všechno vypadat.

„Ve snaze o co nejhezčí prostředí, s důrazem na estetické ztvárnění, doporučujeme sjednotit jak materiálově, tak i barevně zpevněné plochy, které využíváte pro zajištění příjezdu ke svým domům,“ stojí v dopise, který radnice poslala zatím jen obyvatelům Slavkovské ulice.

Město tedy navrhuje, aby vjezdy měly šedou barvu, dlažební kostky byly ve tvaru písmene I a aby je lidé oddělili od zeleně betonovými obrubníky téže barvy.

A právě to, že by měla investovat do městského majetku, se Albrechtové ani trochu nelíbí. „V každé, i malé vesnici vjezdy a veřejnou zeleň automaticky platí obce. Proč by to tedy v tomto případě mělo být jinak?“ ptala se Albrechtová.

Navíc jí připadá, že radnice neměří všem obyvatelům stejným metrem. „Je zajímavé, že v Polní ulici město zajistilo jednotné vjezdy bez okolků. Z jakého důvodu by lidé žijící podél „padesátky“ a trpící provozem na ní měli za totéž zaplatit? Zarážející je i cena, za kterou radnice nabízí dodavatelsky zajištěnou opravu, a to patnáct set korun za metr čtvereční,“ dodala Albrechtová.

Podle starostky Bučovic Šárky Šilerové ovšem o nic nepochopitelného nejde. „Náš je pouze pozemek. Těleso, které na něm bude položené, tedy dlažba, bude patřit vlastníkům domu. Že jsme určili, jak má dláždění vypadat, je jen snahou o to, aby chodníky měly jednotný ráz,“ vysvětlila Šilerová.

A obyvatele prý požádali proto, že technické služby tyto práce dělat nemůžou. „Nejsou zavedené, aby jejich dělníci pokládali chodníky. Další otázkou je, zda by na akci měli peníze a co je důležitější, živnostenský list. Navíc by nám ani nemohli garantovat záruku na rozdíl od firmy, která pro nás bude dělat chodníky včetně vjezdů,“ objasnil bučovický místostarosta František Šujan.

Podle živnostenského rejstříku bučovické technické služby nemají oprávnění k tomu, aby mohly stavět.

Jak ještě upozornila Šilerová, lidé by si také měli uvědomit, že mnohý majetek města používají zdarma. „Ať jsou to právě vjezdy k domům či silnice. A nechceme po nich, aby nám za to platili. Rozhodně ale naše žádost o spolupráci lidí v tomto případě není o tom, že bychom na nich chtěli vydělat,“ ujistila Šilerová.

Každopádně radnice se ještě s obyvateli chystá jednat. „Kdyby záleželo na mně a lidé nakonec nepřistoupili na náš záměr, už bych je do vjezdů nepustil. Tedy pokud by nám nezaplatili za jejich užívání. Ale starostka o tom nechce ani slyšet. Doufám, že se nakonec nějak dohodneme. Ti, kteří za námi přišli a nechali si problém vysvětlit, už se tomu nebrání,“ uvedl Šujan.