"Kvůli zimě a krmení připravujeme adventní prohlídky až v odpoledních hodinách," potvrzuje provozní manažer zoo Josef Bojanovský s tím, že mnozí návštěvníci přicházejí z velké dálky. V celé obci je tak nezvykle rušno.

Zoologická zahrada se nachází v obci Bošovice ve vzdálenosti asi pětadvaceti kilometrů jižně od Brna. Jednotlivé expozice tam pro papoušky vznikaly postupně. V současné době zahrada prezentuje kolekci arating, amazonků, dále pak ary, amazoňany, kakaduy a africké druhy papoušků včetně papoušků šedých-žaků, senegalských a jiných. V provozu je nyní sto expozic.

Zatímco někteří papoušci odpočívají, jiní dávají lidem v zoo svoji přítomnost velice silně najevo. Ti se ale jejich vřeštěním spíše baví. Na místě se navíc dozvědí o každém konkrétním druhu přehledně vysvětlené informace. Před prací provozovatelů soukromé zoo mají návštěvníci velký respekt. "Jsou úžasní," potvrzuje Gabriela Hankeová.

Letos jim přitom kvůli komplikují fungování omezení spojená s epidemií koronaviru. "Naše zoo je soukromým zařízením a funguje bez dotací. Musíme se hodně a tvrdě snažit, aby jsme zabezpečili prostředky na provoz nákladů," doplňuje Bojanovský.

Zdroj: DENÍK/Jakub Dostál

Zájemci si vše zmíněné prohlédnou nebo vyfotí ještě v neděli odpoledne. "Poslední letošní návštěva je přitom příležitostí nejen vidět papoušky, ale třeba i k doplnění vánočních dárků. Poslední odpolední návštěvníci můžou shlédnout prohlídku zoo při svíčkách," lákají provozovatelé.