Jeho slova potvrdil i ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek. „Jde o třiačtyřicet lidí, z toho čtyřiadvacet je z Vyškovska, dvanáct z Kroměřížska a zbytek z jiných okresů. V současné době jim běží výpovědní lhůta, která skončí 30. června," informoval Marek.

Podle jeho slov však situace není nijak zvlášť alarmující. „Nechci problém nijak zlehčovat, určitě je to nepříjemné, zánik firmy však nehrozí. Prý je to otázka zakázky, se kterou podnik počítal, ale nezískal ji. Každopádně nejde o nijak závažnou věc, kvůli které bychom měli dělat nějaká zvláštní opatření," dodal ředitel úřadu práce.

Že bylo větší množství lidí propuštěných z důvodu menšího množství objednávek od automobilových firem, potvrdilo i vedení brankovické společnosti.

Dostali odstupné

„Museli jsme v dubnu snížit počet zaměstnanců, přičemž každý z nich, kterého se toto opatření týkalo, byl propuštěný s ohledem na zákonem stanovenou výpovědní lhůtu. Zároveň také dostali odstupné podle zákoníku práce," objasnil ředitel brankovické pobočky společnosti EMS Patvag David Marek.

Další vlna propouštění podle jeho slov v současné době nehrozí. „Spíš naopak. Po zotavení evropského automobilového průmyslu a tím pádem i po opětovném nárůstu množství objednávek předpokládáme, že je velmi pravděpodobné zvýšení počtu zaměstnanců," doplnil ředitel podniku v Brankovicích.

Podle slov ředitele vyškovského úřadu práce nejde o první takovou hrozbu. Avízo o propouštění instituce dostala i zhruba před dvěma lety. „Nakonec však firma dostala zakázku a místo toho, aby se lidí zbavovala, je lákala zpátky. Automobilový průmysl je velmi dynamický a rychle se vyvíjí," zmínil Marek.

Pokud nyní skutečně zaměstnanci brankovické společnosti, kteří dostali ke konci dubna výpovědi, o práci přijdou, vedení úřadu práce o jejich budoucnost příliš velké obavy nemá. „Počítáme s tím, že by do naší evidence mohlo přijít čtyřiadvacet lidí. Teď však mají dva měsíce na to, aby si našli nějaké zaměstnání. Na trhu jsou teď dostupné různé sezonní práce, takže je pravděpodobné, že se k nám ani všichni nepřihlásí," odhadl vedoucí bučovického kontaktního pracoviště úřadu práce Přemysl Král.

A ačkoliv jsou podle Jana Marka Brankovice oblastí, kde se nenachází příliš velké množství firem, které by propuštěné pracovníky mohly zaměstnat, Král nevidí situaci příliš tragicky. O práci se můžou ucházet u sousedů. „Jde o obec na rozhraní okresů, lidé tak mají možnost cestovat za prací například na Kroměřížsko. Nabízet jim nebudeme jen podniky z Vyškovska. Samozřejmě ale budeme brát ohledy na vzdálenost od místa bydliště," naznačil Král.

Podle slov ředitele vyškovského úřadu práce není brankovický podnik jediným, který v současnosti ukončuje pracovní poměry. Příliv uchazečů o zaměstnání očekává také z řad vojáků. „Mám informaci o propouštění ve třech vojenských institucích, přičemž na Vyškovsku jde o devět vojáků, kterých se bude týkat," řekl Jan Marek.

Jiné podniky z Vyškovska podle něj žádné velké propouštění zaměstnanců neplánují. „Nemám informace o tom, že by se k tomu nějaká firma chystala," potvrdil ředitel úřadu práce.