Vesnice chtěly vesměs peníze využít k zaplacení svých letošních hodů. Dotace by přitom byla stoprocentní. Například Heršpice žádaly o čtrnáct a půl tisíce euro, tedy o skoro čtyři sta tisíc korun. „Uspět se nám nepodařilo, nicméně příští rok to může být jinak. S naším administrátorem jsme uzavřeli smlouvu, že nám za jedno euro vypracuje na příští rok projekt znovu," prohlásil starosta Heršpic Jiří Ziegler. Cílem projektů bylo seznámení zahraničních partnerů obcí s místními kulturními zvyky.

Například Vážany nad Litavou tak k sobě na hody zvaly zástupce ze slovenské Partizánské Ľupče. I Hrušky a Heršpice oslovily obce ze Slovenska a také z Maďarska.

Zapůjčení krojů

Kromě obohaceného doprovodného programu by evropské peníze zaplatily i veškerou dopravu, ubytování, občerstvení nebo vybavení, tedy třeba i půjčení krojů.

Příští rok se dotaci budou pokoušet znovu získat také v Hruškách. „I my máme ve smlouvě zakotvené, že nový projekt nás bude stát jedno euro. Obdrželi jsme zprávu, na jejímž základě by se projektantovi mělo podařit do příště odstranit nedostatky," zmínil starosta vesnice Jan Kauf.

Podle zmíněné zprávy obdržela hodnotící komise projektu celkem 802 žádostí, vyhovět mohla ale jen 144 z nich, tedy osmnácti procentům. Například právě Hrušky obdržely čtyřiatřicet bodů z možné stovky, hranicí úspěšnosti přitom bylo osmasedmdesát bodů. „Rozhodnutí nicméně žádným způsobem nezpochybňuje význam a hodnotu předložených návrhů. Toho, že žadatelé přispěli k evropské debatě o aktivním občanském zapojení, si ceníme," stojí v odůvodnění.

Jako jediný z regionu se tak může radovat pouze Slavkov. Peníze obdrží na tradiční Slavkovskou iniciativu smíření, která se na podzim uskuteční už podevatenácté.