„V případě jeho schválení v nejhorší podobě, spolu se zvýšením slevy na poplatníka a bez kompenzací, se ztráta může vyšplhat až na deset milionů korun. Se situací bychom se však zcela jistě vyrovnali tak, aby investiční priority, jako například stavba mateřské školy v budově po obchodní akademii, nebyly ohroženy,“ ujistil starosta města Jiří Horák.

Doufá nicméně v přehodnocení plánů. „Vzhledem k tomu, že se situace v této věci stále mění, doufáme, že bude návrh změněn ve prospěch obecních rozpočtů,“ uzavřel Horák.

Vstřícnější postoj vůči změnám v Bučovicích naopak vyjádřil například opoziční zastupitel Josef Bouda. „Velké většině lidí díky tomuto kroku zůstane v peněžence více peněz a o to teď jde. Městské projekty se dají odložit, zatímco splátky hypoték a měsíční náklady rodin nikoliv. Řada rodin bude ekonomicky ohrožena v důsledku událostí, které přinesl letošní rok,“ komentoval Bouda.

Na tahu jsou nyní senátoři, kteří mohou předlohu vrátit zpátky do Sněmovny. „Zatím jednáme o základních parametrech pozměňovacích návrhů, ale bez podpory dalších klubů v Senátu a dohodě s poslanci nevznikne nic smysluplného. Věřím, že domluvíme základní přístupy jednotlivých klubů a budeme hledat shodu. Klíčové je samozřejmě, jak jednotný či nejednotný bude senátorský klub ODS a TOP09,“ prozradil senátor za obvod Vyškov Karel Zitterbart, který je členem klubu Starostové a nezávislí.

Sám se staví k daňovým změnám odmítavě. „Dopad do rozpočtů krajů a obcí by způsobil nutně významné zhoršení kvality života v regionu ať už v souvislosti se základním a středním školstvím nebo silnicemi nižších tříd,“ dodal Zitterbart.