Radnice sáhla k úsporným opatřením. Snížila například výdaje na provoz městského úřadu a příspěvkových organizací. „Snížili jsme plánované odměny úředníků, odložili různá školení a menší opravy. Týká se to například oprav chodníků, do kterých nakonec investujeme letos méně, než jsme původně čekali,“ řekl Deníku starosta Bučovic Jiří Horák.

Podle jeho slov však od hlavních investic město ustoupit nechce ani přes nepříznivý vývoj ekonomické situace. Jedná se například o výstavbu tří tříd mateřské školy v části budovy bývalé obchodní akademie. Tu město nedávno získalo bezúplatným převodem od kraje. „V zimě uděláme výběrové řízení na stavební firmu a v průběhu příštího roku se začne stavět,“ upřesnil Horák.

Radnice tak reaguje na novou bytovou výstavbu ve městě. Nyní se v Bučovicích staví asi sto dvacet bytů a další se plánují. Zároveň se mají dělníci pustit také do opravy zchátralé budovy ve Slavkovské ulici, kde vzniknou menší byty pro staré lidi a zdravotně postižené.

Město na úpravy získalo na dotacích třináct milionů korun. Jedná se o památkově chráněný objekt, který je ve špatném stavu. „Dnes je na něj hrozný pohled. Stavu budovy nepomáhá ani to, že je u tak frekventované silnice. Snad se městu povede, aby se stal zase dominantou,“ uvedla Jarmila Hrubá z Bučovic.

Kvůli epidemii koronaviru a pádu zisků začaly banky v republice letos postupně rušit některé kamenné pobočky. Rekordním tempem za posledních deset let. Úsporná opatření se nevyhnula ani Bučovicích, kde začátkem září zavřela pobočku Komerční banka. „Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard na 26,57 miliardy korun. Jednou z klíčových reakcí bank na citelný pokles ziskovosti, který je způsoben ekonomickými dopady koronavirové pandemie a opatřeními pro boj s ní, je a bude uspíšení procesu rušení kamenných poboček,“ informoval ekonom Lukáš Kovanda.

Vedení Bučovic i sousedních obcí s tímto krokem nesouhlasilo a snažilo se mu zabránit. „Se starosty s dvaceti okolních obcí jsme sepsali petici proti rušení bankovní pobočky. Podpořilo nás i několik větších firem. Bohužel pobočka zavře i tak. Vím, že řada zejména starších lidí byla zvyklá chodit přímo na přepážku a teď to pro ně může být problém. Bankomat Komerční banky ve městě zůstane v provozu,“ informoval starosta Bučovic Jiří Horák.