„Semináře a školení bude naše škola poskytovat jak svým vlastním zaměstnancům, tak mnoha jiným učitelům z řady dalších základních a středních škol na jižní Moravě. Vysokoškolští učitelé už ve velké míře moderní technologie používají. To by se mělo zavést také na naší úrovni," vysvětlil ředitel bučovické školy Aleš Navrátil.

Projekt je jednou z posledních výzev Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschop­nost. Podle Navrátila se rozjel už v srpnu, první semináře pro ředitele škol se ale uskuteční až v první polovině listopadu. Projekt by měl trvat necelý rok.

Statisíce pro každou

Každá ze zúčastněných škol vyhlásí vlastní výběrové řízení na pořízení tabletů. Vše ale uhradí dotace. „Rozpočet projektu se pohybuje v milionech. Pro každou zúčastněnou školu to bude znamenat dárek v hodnotě statisíců," nastínil ředitel školy, která v projektu figuruje jako žadatel.

Jednou z těch, jež se do výzvy zapojila jako partner, je třeba Základní škola v Otnicích. Tam nese projekt název Vzdělávání pedagogů v prostředí cloudu. „S názvem byly trochu peripetie. Původně se to nazývalo Tablety do škol, ale Evropská unie to z nějakého důvodu neuznala. Jako pracovní název to ale zůstalo," upřesnil ředitel otnické školy Hynek Zavřel.

Pro zařízení jde prý o mimořádně velký projekt. „Zatím je ale teprve na začátku. Takže mnohé, co o něm zatím víme, se může ještě pozměnit. Týkat by se měl asi dvou třetin našeho sboru. Učit se měli všichni naši pedagogové, ale dva teď máme bohužel v dlouhodobé pracovní neschopnosti," uvedl Zavřel.

Podle něj existuje i možnost, že by škola získala tablety nejen pro učitele, ale i několik pro žáky.