Pomník padlých v Bučovicích zdobily květy vlčích máků, jenž je symbolem právě dne věnovanému vojákům. Na akci vystoupil starosta Bučovic Jiří Horák, který připomněl význam 11. listopadu pro historii i současnost. „Tento den skončila první světová válka, která byla do té doby nejhroznější válečný konflikt novodobé historie. Symbolem tohoto dne se stal rudý květ vlčího máku z básně Na flanderských polích, jež připomíná padlé z této velké války,“ prohlásil Horák.

Připomínka je podle něj zvláště důležitá pro český národ. „V každém našem městě, velkém i malém, i v každé vesnici stojí pomník na němž jsou jména mužů, co odešli bojovat do této války a nikdy se už nevrátili. Naši legionáři v ní pak vybojovali samostatnost mladé Československé republiky,“ zdůraznil starosta.

Na náměstí dorazil mimo jiné i podplukovník Karel Zetocha, ocenil zájem obyvatel. „Není tomu tak dávno, co jsme si veterány připomínali v užším kruhu. Byla to spíše záležitost vojáků a jejich spolků. Dělá mi velkou radost, že rok od roku vidím na lidech v této republice více květů vlčích máků,“ ocenil Zetocha.

Připomněl, že většina padlých nikdy netoužila po službě v armádě. „Nikdy nechtěli nosit uniformu, ale přesto splnili svou povinnost a položili život za věci, kterými věřili. Připomínejme si to,“ dodal Zetocha.

Pietní akt na náměstí Svobody v Bučovicích. | Video: Deník/Jakub Dostál

První světová válka skončila podpisem příměří 11. listopadu 1918. Boje trvaly více než čtyři roky a kromě mnohamilionových ztrát na životech způsobily také překreslení mapy Evropy a změny rozložení sil ve světě.