„Mohu potvrdit, že na infodesce Krajského soudu se objevila stížnost na výsledky letošních komunálních voleb v Bučovicích,“ prohlásil tajemník tamního městského úřadu Jiří Frolec.

Stížnost proti průběhu voleb podala poražená strana Sdružení nestraníků, která se umístila až na sedmém místě z devíti kandidujících stran v Bučovicích.

Důvody podání k neregulérnosti voleb vysvětlil lídr Sdružení nestraníků Josef Brychta. „Chceme nechat znovu přepočítat všechny volební lístky. Sice jsme se dostali nad pětiprocentní hranici, to nám ale nestačí ani k jednomu mandátu do zastupitelstva,“ vysvětlil podání žaloby Brychta.

Za přinejmenším podivné považuje zpochybnění voleb vítězná strana Volba pro město. „Už jenom tím, že stěžovatel čekal s podáním stížnosti až do posledního dne. Rozdíl hlasů mezi Sdružením nestraníků a Věcmi veřejnými činí víc než dvě procenta. Věřím bučovické volební komisi, za tu dobu, co se pohybuji v politice, k takovému kroku prozatím nikdo nesáhl,“ podpořil dosavadní výsledky voleb lídr strany Volba pro město a kandidát na bučovického starostu Radovan Válek.

Stížnost přesto ovlivní nově se rodící bučovickou politickou scénu. „Koaliční smlouva je odsouhlasená včetně personálního obsazení. Pro nás je zásadní především oddálení termínu ustavujícího zastupitelstva. Po rozhodnutí soudu a uplynutí zákonné lhůty se s největší pravděpodobností ustavující zastupitelstvo posune na začátek prosince,“ vysvětlil lídr strany.

To už by se nicméně v Bučovicích měl schvalovat rozpočet na příští rok. „Samozřejmě se vše dá řešit rozpočtovým provizoriem, ale každopádně je to zbrzdění naší práce už při rozjezdu,“ dodal Válek.

Stejný problém musí řešit i třeba v okresním městě. I tam stěžovatel zkomplikoval vedení města další kroky. Vzhledem k podání návrhu totiž nedojde ke svolání zastupitelstva na 15. listopadu. „Bohužel se posune ustavující zastupitelstvo. Přesto jsme v klidu. Možnost, že by se měly opakovat volby, si vůbec nepřipouštíme,“ prohlásil kandidát na starostu Jiří Piňos.