ZIMNÍ VÝTVORY. Ta představí rozmanité výrobky dětí i dospělých. „Jako zahrádkáři ještě na jaře nemáme moc co vystavovat, proto jsme se zaměřili na veřejnost. Původně se výstava jmenovala Květiny a keramika, kde si hned na začátku děti malovaly na květináče. Bohužel však byl problém sehnat keramičky a celkově byla organizace poměrně složitá, proto jsme ji přejmenovali na Šikovné ruce. Chceme, ať lidé ukáží, jak jsou šikovní a co dělají, když přes zimu nepracují na zahrádce," popsala za organizátory Kateřina Štouračová.

Zahrádkáři vítají jakékoliv výrobky. K vidění jsou pak obrázky, keramické výtvory nebo třeba figurky. „Vždy se sejdou snad všechny výtvarné techniky. Výrobků není málo, loni se jen v dětské kategorii zúčastnilo pětaosmdesát výtvarníků," usmívala se Štouračová s tím, že každý z malých účastníků dostane sladkou odměnu. Z řad vystavovatelů vzejde i vítěz s nejlepším výrobkem.

K jeho určení dopomůžou právě návštěvníci. „Všechny výrobky budou mít své číslo. Každý z příchozích může napsat označení tří věcí, které se mu nejvíc líbí. Na konci sečteme hlasy a určíme vítěze," popsala Štouračová. Výstava bude v sobotu otevřená od devíti do pěti hodin, v neděli od půl deváté do pěti.

SEZNÁMÍ S ANDERSENEM. Na děti se zaměří i v několika dalších obcích na Vyškovsku. Připomenou si světoznámého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena, který se narodil 2. dubna 1805. V pátek večer děti z Vyškova, Krásenska, Hodějic, Otnic, Podomí a Studnic čeká Noc s Andersenem. Například v Hodějicích akci pořádá základní škola. Poprvé. „Chceme obohatit výuku, seznámit děti s Andersenem a v neposlední řadě rozšířit čtenářské dovednosti žáků. Čtou hodně, ale chybí jim umění porozumět textu. Což se dá na Andersenových pohádkách dobře trénovat, jsou jiné a ne vždy končí dobře," uvedla organizátorka akce Vladimíra Durdová.

Na děti čekají různé aktivity: kvízy, divadlo, čtení a zavítají i do tělocvičny. Také sportovní aktivity budou zaměřené na pohádky. "Například na motivy Císařových nových šatů si děti budou muset obléct co nejvíc oblečení," nastínila Durdová. Účast očekává hojnou. Zatím se jí přihlásilo třiačtyřicet dětí. „Některé ve škole i přespí. Je to pro ně velmi lákavý zážitek," dodala učitelka.

Noc s Andersenem si užijí i děti na Blanensku. V pátek zvou na netradiční noc s pohádkami například knihovny v Blansku, Boskovicích, Velkých Opatovicích, Kunštátě, ale také v menších obcích, jako je Skočova Lhota, Roubanina, Velenov nebo Ráječko. A také řada základních škol. Boskovická knihovna toho nabídne dost. „Hned po zahájení přijde dětem přečíst pohádku starostka města, pak se vydáme jako každý rok do terénu. Letos v duchu tématu Malé mořské víly si budeme koulet s perlami. Zamíříme totiž na bowling," poodhalila část programu vedoucí boskovické knihovny Miroslava Jurdičová.

Po návratu přijdou na řadu soutěže a úkoly, na jejichž přípravě se už tradičně podílejí studenti střední pedagogické školy. Zaměřené budou hlavně na čtení a knížky, ale každoročně se koná například i soutěž O nejlepší maminčinu buchtu.

Spát v boskovické knihovně se chystá například Adam Kubín z Boskovic. „Přihlásil jsem se, protože mám rád knížky. Jednu i sám píšu. Jmenuje se Kocour na útěku a jeho hrdinou je Mourek," nenechal se pobízet k vyprávění jeden ze sedmnácti boskovických účastníků letošní andersenovské noci.

Má rád dobrodružství, láká ho proto i samotné spaní v knihovně. A samozřejmě čtení pohádek. „Myslím, že pak dostaneme otázky, aby se ukázalo, jestli jsme dobře poslouchali," doplnil devítiletý Adam.

POMÁHAT JE V MÓDĚ. Šaty, kalhoty, trička. Různé doplňky. Desítky módních kompletů, bleší trh, kavárnička. To vše v sobotu nabídne charitativní módní přehlídka. Začíná ve tři hodiny odpoledne v blanenském dělnickém domě. Výtěžek z akce poputuje jako každý rok na pomoc lidem v nouzi.

Tentokrát na Ukrajinu do obce Čechohrad. „V minulosti jsme už výtěžek z módní přehlídky do Čechohradu několikrát směřovali. Letos se tam chceme osobně vypravit a zaznamenat, jak tam lidé žijí. Nemají to jednoduché. Na Ukrajině se bojuje a řada místních žije v nuzných podmínkách," uvedla za organizátory akce Marie Jahodová z Blanska.

S DOBROU MYSLÍ. Komu to pálí, ať do Černé Hory valí. A to v neděli, kdy bude v černohorském pivovaru slavnostně zahájena letošní turistická sezóna na Blanensku. Pořadatelé opět symbolicky zakrojí do metrového turistického salámu a účastníci se jako každý rok pokusí vytvořit nový netradiční rekord. „Letos budeme usilovat o co nejvíce lidí s dobrou myslí na jednom místě," pozval příznivce recese blanenský starosta Ivo Polák.

Tradičně začíná dopoledne turistickými pochody s cílem na nádvoří pivovaru. Od půl osmé ráno budou podle délky pochodu startovat turisté od blanenského zámku. Připraveny mají trasy devět, čtrnáct a dvacet kilometrů vedoucí přes Doubravici nad Svitavou, Oboru a Bořitov. „Boskovické čeká kilometrů devět nebo dvanáct, a to přes Hořický hřbet z Lipůvky nebo Milonic. Tam je převezou autobusy. Sraz je na parkovišti u Zlaté růže v devět a ve tři čtvrtě na deset," pozvala boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.

Od Zlaté růže budou zároveň startovat i ti, kteří se rozhodli zdolat cestu na kole. V pivovaru čeká účastníky bohatý program.