Úkolem vojáků v Mali bude podpora výcvikové mise v tamním největším městě Bamako. „Poslouží i jako tým rychlé reakce. V neposlední řadě se budou přímo podílet na přípravě malijských vojáků,“ doplnila Nováková.

Účastníci se ve vyškovské posádce podílí na cvičení SAHEL 2/2021. „Členové jeho řídícího štábu budou rozmístěni nejen v kasárnách Dědice, ale i Vojenském výcvikovém prostoru Březina, včetně imitovaného velitelství mise ve městě Bamako a zmíněné výcvikové základny,“ pokračovala mluvčí akademie.

Zámek v Ivanovicích na Hané.
Na ivanovickém zámku zachraňují historické arkády. Obnova památky pokračuje

Právě Vojenská akademie Vyškov si v pátek prvního října připomínala pětadvacet let od svého založení. „Tímto dnem se před pětadvaceti lety začala psát historie jednoho z největších vzdělávacích a výcvikových zařízení rezortu Ministerstva obrany zabezpečujícího profesní přípravu personálu. Akademie byla podřízena náčelníkovi Generálního štábu Armády České republiky,“ připomněl za její provozovatele František Herodek.

Zařízení i nadále pokračuje ve svém rozvoji. Právě koncem září v něm například zpřístupnili novou moderní učebnu pro zbrojíře. „Vznikla tak speciální učebna, která umožňuje efektivně realizovat nejen výuku, ale i veškeré vojskové opravy a technické prohlídky současné generace ručních zbraní a v omezené míře i všech předchozích. K jejímu vybudování jsme využili dobu výrazného omezení výuky za pandemie COVID-19. Základním benefitem nové učebny pro celou armádu je skutečnost, že vybavení je možným vzorem pro zbrojní dílny praporů a dalších malých armádních jednotek,“ vysvětlil Martin Urbánek z Úseku přípravy logistických odborností.