„Vztyčili jsme hasičskou vlajku a rozdali pamětní listy. Teď je na řadě zábava a ukázky požárních útoků. Společně s námi předvedou zásah hasiči z Vyškova a z Brodku u Prostějova. My ukážeme hašení naší sto dvacet let starou ruční stříkačkou,“ přibližuje program starosta sboru Pavel Chytil.

U stolů v areálu už sedí desítky místních. Kromě hasičů a jejich příbuzných přišli i další obyvatelé obce. „Určitě dorazí i lidé, kteří jsou tady na chalupě. Je potřeba dělat společenské akce. Je fajn, že se lidé potkávají,“ dodává starosta hasičů.

Kromě aktivních členů sboru zde nechybí i zasloužilý hasič. „Dělám to od sedmnácti let. Byl jsem také velitelem sboru a starostou okrsku,“ vzpomíná osmaosmdesátiletý Ladislav Adamec.

Drysický sbor má v současnosti pětašedesát členů. Zásahová jednotka čítá jedenáct mužů. „Také máme deset dětských členů,“ upozorňuje Adamec. U příležitosti oslav připravili drysičtí výstavu fotografií z minulosti i současnosti dobrovolnického sdružení. Poblíž stolů s fotkami stojí modrožlutá vlajka se znakem. „To je náš nový prapor. V květnu na svatého Floriána jsme jej vysvětili,“ říká velitel jednotky Josef Brančík a odchází namíchat hořlavou směs.

Na prostranství vedle posezení jsou připravené dva vraky osobních aut. Opodál stojí historická stříkačka a dvě požární auta s cisternami. K poslechu vyhrávají čtyři hudebníci. Hosté si pochutnávají na pivě, limonádě a klobásách. Najednou se ozve povědomé houkání. Jedno z hasičských aut vyjíždí k stříbrnému osobnímu autu. Uvnitř sedí figurant z Drysic. Skupina vyškovských hasičů vyskočí z auta. Každý ví jaká, je jeho role. Pomocí speciální nůžek začínají takzvaně vystříhávat uvízlého figuranta. Děti jejich zásah obdivně komentují. Někteří rodiče zas nejmenší vysvětlují, co vlastně sledují.

Zasahující skupinka si vyslouží potlesk. Po menší přestávce je čas na další ukázku, tentokrát se jedná o hašení hořícího auta. Plameny olizují druhý vrak jen krátce. Hasiči je zpočátku likvidují silným proudem vody. Následně čoudící interiér auta zaplní hasící pěnou. Některé děti utíkají obhlédnout pěnou pokryté auto zblízka. Další se zas kochají vybavením hasičského auta. Ti nejmenší skáčou na nafukovacím hradě nebo se točí na kolotoči. „To nám pravidelně půjčuje jeden pán od nás z vesnice,“ pochvaluje si starosta hasičů Chytil.

Drysičtí nyní připravují ukázkou se sto dvacet let starou stříkačkou. Zapojují se i zástupci hasičské omladiny. „Nás to baví. Každý jsme se k tomu dostali přes kámoše. Pak jsme se poskládali celá parta. Já jsem ve sboru už od desíti let,“ říká patnáctiletý Jan Vrba. Poslední číslo programu je připravené. Vedle jednoho z vraků opět plápolá oheň. Hasiči intenzivně pumpují. Historická stříkačka se nenechá zahanbit. Z plamenů je v mžiku oblak dýmu. Všichni se vracejí k jídlu, pití a povídání. „Je to dobrá podívaná a taky moc příjemné posezení se sousedy,“ hodnotí na odpoledne Gabriela Přezvinská, která přišla s rodinou a přáteli.