„Chtěli jsme v druhém patře udělat knihovnu a zasedací místnost. Během prázdnin ale někteří zastupitelé přišli s tím, že školka v Olšanech je plná a Rousínov nám ohledně volných míst své školky neposkytl žádné informace," vylíčil habrovanský starosta Radoslav Dvořáček.

Rodiče z Habrovan by tak neměli kam dávat děti. „Rozhodli jsme se tedy jít vlastní cestou a zřídit mateřskou školu pro pětadvacet dětí přímo u nás. Díky tomu budeme soběstační a nebudeme se muset spoléhat na okolní vesnice," prohlásil starosta.

K rozhodnutí došlo v době, kdy už byly stavební práce v plném proudu. „Samozřejmě to do projektu výstavby obecního domu zasáhlo, spousta věcí se musí měnit za pochodu. Museli jsme třeba přidat další únikové schodiště nebo změnit systém vzduchotechniky. Také bylo potřeba úplně přepracovat nastavení příček uvnitř budovy, protože mateřinka vyžaduje jiné rozložení místností než knihovna a zasedací sál," vysvětlil Dvořáček.

Cena projektu byla původně plánovaná na dvanáct milionů korun, s novými úpravami vyjde ještě dráž. „Celá akce bude zaplacená z obecní pokladny, takže si ještě budeme muset půjčit pět milionů. Právě vypisujeme výběrové řízení na banku," přiznal starosta.

MICHAL CHMELA