V nočních hodinách ze soboty na neděli se pod těžkými mračny v Hodějicích začal zvedat vítr. Za hospodou v tu chvíli vrcholila zábava spojená s víkendovými hody. „Byla to otázka asi dvou minut, než se spustila hrůza,” popsal redaktorce Deníku za krojované Vojtěch Bláha.

Zpočátku chtěli návštěvníci veselí přečkat, než se přežene to nejhorší. „Pak se to ale zdramatizovalo. Chlapi poslali nás holky dovnitř a pokoušeli se udržet párty stany, aby je neodnesl vítr,” sdělila své zážitky z noci Klára Seďová.

Silná bouře napáchala škody v Hodějicích na Vyškovsku
Silná bouře na Vyškovsku. Živel v Hodějicích ničil střechy a vyvracel stromy

To se jim nakonec podařilo, před deštěm se ale nakonec schovali uvnitř hostince všichni. Zábava pokračovala i přesto, že v obci nefungovala elektřina. „Rozsvítili jsme alespoň telefony a zpívalo se v kruhu, potmě,” usmála se Seďová.

V některých dalších částech Hodějic ale tak veselo nebylo. Hasiči tam od sobotních jedenácti hodin večer zasahovali u škod, které silná bouře způsobila. „Šlo především o poškozené střechy a padající tašky, případně stromy,” přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Štěpán Komosný.

Nebe na Brnem zářilo. Silná bouře přinesl desítky tisíc blesků
Nebe nad Brnem zářilo. Silná bouře přinesla desítky tisíc blesků

Kromě rodinných domů poničila bouřka také základní školu, budovu pro myslivce a několik hrobů. Největší škoda na obecním majetku je ale na stromech, a to především u hřbitova. „Obrovská lípa před kostelem je mezi kosterními větvemi v kmeni prasklá a hrozí její rozlomení,” uvedla starostka Hodějic Blahoslava Suchánková.

V neděli ráno hasiči v pomoci Hodějovicím pokračovali. „Probíhaly zde likvidační práce, náhrada rozbitých tašek či úklid padlých stromů a větví,” dodal Komosný. Celkem zasahovali u padesátky událostí spojených s noční bouřkou.

Krátce po obědě už byl ten největší nepořádek odklizený. Ve dvě hodiny odpoledne vyšel z hostince krojovaný průvod a stárci pokračovali v hodech.