Ubytování až pro padesát penzistů nabídne v jedno- a dvoupokojových bytech místní soukromník Pavel Šmerda. Centrum postaví v lokalitě vedoucí na Křenovice. „Povolení jsme dostali, práce pokračují. Předpokládáme, že na konci roku se můžou stěhovat první nájemníci,“ přiblížil Šmerda.

Také on si uvědomuje, že domovy důchodců v regionu všechny zájemce nepojmou. Jen na Vyškovsku čekají na místo asi dvě stovky starších lidí. „Už nyní je po bytech velká poptávka. Nejprve oslovujeme obyvatele Holubic. Možnost mají i ti z okolí,“ upřesnil.

Senior centrum∙ Nabídne byty o velikosti 1+kk a 2+kk
∙ K dispozici bude tělocvična, zahrady, ale i služby jako kadeřník nebo pedikúra.


V uzavřeném areálu plánuje i zimní zahradu, tělocvičnu nebo okrasnou zahradu. Bydlení bude určené soběstačným penzistům. „Pečovatelskou péči je však možné zařídit,“ slíbil podnikatel.

Padesát nových míst bude k dispozici také v Bučovicích. V tamní Zahradní ulici vyroste domov pro důchodce za sto třináct milionů korun. Právě tam najdou bydlení i lidé, kteří jsou odkázáni na péči druhých.

Ještě na konci minulého roku to přitom vypadalo, že se záměr Jihomoravského kraje uskutečnit nepodaří. Chyběly peníze. „Zpracovávají se projektové dokumentace a pracujeme na získání stavebních povolení,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. Podle ní náklady částečně pokryjí krajské peníze, částečně úvěr u Evropské investiční banky. V Bučovicích z toho mají radost. Tamní radnice zařídila zbourání starých jeslí, kde má domov stát. „Kraj má velký zájem dům postavit. Jsme rádi, že se ledy hnuly,“ řekl starosta Jiří Horák.

Nedostatek míst pro starší obyvatele trápí i Blanensko, kde evidují asi tři sta žádostí o umístění do domovů důchodců. Nový projekt se tam momentálně nepřipravuje. „Poslední krajská investice v tomto okrese bylo rozšíření Senior centra v Blansku před pěti lety,“ doplnila Brindzáková.