VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Iráku jsme nemohli chodit s místními na pivo

Luleč /ROZHOVOR/ - Vojenský kaplan Josef Konečný se účastnil zahraničních misí v Kosovu a v Iráku. Nyní slouží v Pastoračním centru Armády České republiky v Lulči. Říká: V Iráku jsme rozhodně nemohli chodit s místními na pivo

28.1.2010
SDÍLEJ:

Vojenský kaplan Josef Konečný prošel Kosovem a IrákemFoto: DENÍK/Radka Jarušková

Za komunismu duchovní služba v armádě neexistovala. Až v roce 1998 armáda znovu zavedla vojenské kaplany. Jeden z nich, Josef Konečný, vede nyní v Lulči etické semináře.

Co vás vedlo k tomu, že jste se stal vojenským kaplanem?
Mě nic nevedlo. Když jsem sloužil ve farnosti v Bílovicích u Uherského Hradiště, oslovil mě hlavní kaplan Tomáš Holub. Velitelé mají zájem o to, aby v armádě byli kaplani. I teď jich je málo.

Dostal jste se jako vojenský kaplan na zahraniční mise naší armády?
Ano, před třemi roky. Byl jsem v Kosovu a v Iráku. V Kosovu to byla spíše udržovací mise. Mohli jsme klidně jezdit mezi lidmi po Prištině. To v Iráku ani náhodou. Rozhodně jsme nemohli chodit s místními na pivo. Maximálně Američané tam jezdí po městě, a to jsou ještě zabetonovaní pancéři.

Jaké úkoly plnila vaše jednotka v Iráku?
Sloužil jsem v desátém kontingentu vojenské policie, který měl na starosti výcvik iráckých armádních složek. Trénovali jsme irácké policisty, kteří postupně přebírali starost o bezpečí na tom území. A někdy jsme hlídali území, které hraničilo s civilním sektorem.

Byla mise nebezpečná?
Ano. Náš kontingent byl na obrovské, mezinárodní základně. A do toho území oni stříleli. Jim není po chuti, že tam jste. A buď se trefí, nebo se netrefí. Třeba kousek od nás spadla bomba. Země se zachvěla. Všichni jsme letěli do krytu. Většinou neletí jen jedna bomba, letí jich víc. Nebo můžete najet na minu při patrole. Je to vabank, jestli vás dostanou.

A to bylo v Iráku. Teď v Afganistánu je úloha daleko složitější. Tam se jezdí po horách, území je rozsáhlejší a terén nevyzpytatelný. To je ještě o něčem úplně jiném. Daleko nebezpečnější.

Stalo se i zranění?
V naší základně v Iráku ano. Několik lidí dokonce zemřelo, šel jsem na poslední rozloučení třeba Dánům, Angličanům. Díky Bohu žádný český voják z našeho kontingentu nezemřel. Ani nebyl zraněný.

Jaké jsou úkoly vojenského kaplana v armádě?
Pomáhat vojákům a jejich rodinným příslušníkům. Největší služba vojenských kaplanů je právě v misi. Tam je ohrožení je daleko větší, než tady v mírových podmínkách. Vojáci mají daleko větší potřebu hovořit o strachu, o víře, o naději.

Navštěvují vás i nevěřící?
V České republice je to většinou rozdělené. Pokud jsou vojáci věřící, chodí do kostela, navštěvují kaplana. V misích je to hodně jiné. Tam je kaplan daleko více využívaný, a to i mezi nevěřícími. Oni vědí, že kaplani mají zpovědní tajemství, že nic nesmí říct. Proto mají důvěru. Kaplan je pro ně jakási studna. Co do ní vojáci hodí, to tam zůstane. A buď jim kaplan pomůže, nebo jim nepomůže. Kolikrát jim pomůže už jen tím, že voják to má komu říct.

Teď sloužíte jako vojenský kaplan v novém pastoračním středisku v Lulči. Jaká je historie této budovy?
Objekt byl postavený v roce 1830 jako farní budova k přilehlému jezuitskému kostelu svatého Isidora. Ale za komunismu dům zabralo zemědělské družstvo. Budova byla vrácena církvi v roce 1990 v havarijním stavu. Zarostlá stromy, dvůr byl úplně zpustošený. Museli jsme to prosekávat mačetami.

Jak se z bývalé fary stalo pastorační centrum pro armádu?
Po revoluci se do republiky vrátil český kněz Josef Šupa, který za komunismu utekl do Ameriky. Tam se stal vojenským kaplanem. Přišel s myšlenkou vytvořit pro českou armádu vojenskou duchovní službu, která tady za komunismu chyběla. A jako centrální základnu si vybral tohle místo. Je to strategické, protože blízko je nejvýznamnější posádka Armády České republiky, což je Vyškov. Později Šupovi došly peníze a dům nabídl armádě. V roce 1998 oficiálně, rozkazem ministra obrany, vznikla duchovní služba Armády České republiky. A v červenci 2007 bylo slavnostní otevření Pastoračního centra duchovní služby Armády České republiky v Lulči.

Jaké akce se tam konají?
Z nejčastějších aktivit tam probíhají takzvané etické semináře pro příslušníky armády. A to od nováčků, kteří nastupují do Vyškova, až po důstojniky. Jsou tam i jiné aktivity, a to nejen služební. Třeba se tam potkávají vojáci, kteří se chystají do misí, anebo se tam slaví narozeniny nebo svatby.

Jak probíhají etické semináře?
Neformálním způsobem s vojáky probíráme různé etické problémy, které vznikají ve válečných konfliktech. Třeba na základě ukázky z nějakého filmu z Bosny či z Afganistánu. Film v určitém místě stopneme a oni se musí v časovém limitu rozhodnout, jak by se sami zachovali. Pak s nimi o tom diskutujeme. Semináře se účastní i psycholog a vrchní praporčík, který již na zahraniční misi byl.

Jakou konkrétní situaci s vojáky probíráte?
Když třeba někdo chce sám jít bránit někoho, kdo je napaden. A velitel mu řekne ne, to není náš úkol. Na to je určená jiná jednotka. U vojáka daná situace může evokovat, že se jedná o napadení naprosto nevinné, civilní osoby. A má tendenci zachraňovat. Ale přitom neví, jestli útočníci jsou teroristi. Mohou to být tajní. Také to může být léčka. Všichni se mohou dostat do pasti a být rozprášeni.

Daří se vám v etických diskusích dospět aspoň trochu k jednoznačným řešením?
Může to končit i otevřeně. Ale někdy k obecným doporučením dojdeme. Právě na základě zkušeností vojáků, kteří už podobnou situaci zažili. Ale nikdy nejde postihnout všechny situace. Nikdy nejsme dokonale připraveni. O to větší musí být akceschopnost vojáka reagovat na různé situace na území, o kterém nevíte, co vás na něm čeká.

Autor: Radka Jarušková

28.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Plastikáři - dělníci ve výrobě transformátorů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: dokončené SO vzdělání - vyučení, zodpovědnost, spolehlivost, fyzická zdatnost, Popis práce: PP na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito, příprava zalévací hmoty, kontrola výrobního zařízení a jeho údržba, odlévání epoxidových dílců, příprava forem a jejich kompletace, následné rozformování a dotvrzování, pracovní úvazek 7,5 h, pracovní doba 5-13, 13-21, 21-5 hod, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: pravidelné pololetní prémie, stravenky, Kontakt: Ludmila Boháčková, tel.: 515 200 339. Pracoviště: Kpb intra s.r.o., Ždánská, č.p. 477, 685 01 Bučovice. Informace: Ludmila Boháčková, +420 517 380 388.

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 17 000 Kč

Ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) Manipulační dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, dobrá fyzická zdatnost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, manipulace s materiálem, skládání zboží, příprava výdeje zboží, KONTAKT: Korčian Zdeněk, tel.: 517 347 862, kontakt telefonicky nebo osobně v prodejně Feromat, Žižkova 14, 682 01 Vyškov, po-pá od 7:00 do 17:00 hod.. Pracoviště: Zdeněk korčián-montops 005, Žižkova, č.p. 729, 682 01 Vyškov 1. Informace: Zdeněk Korčian, +420 517 347 862.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 16 000 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, znalost svařování, úspěšné složení manuální svářečské zkoušky, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, vhodné i pro absolventy, KONTAKT: Vavrouchová Eva Mgr., tel.: 517 321 069, e-mail: vavrouchova@hestego.cz. Pracoviště: Hestego a.s., Na Nouzce, č.p. 470, 682 01 Vyškov 1. Informace: Eva Vavrouchová, +420 517 321 069.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný dělník ve stavebnictví. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: DPČ na dobu určitou, práce na stavbách v obci Křižanovice, KONTAKT: Kantek Kamil, tel.: 724 933 750, e-mail: filodoprava@seznam.cz. Pracoviště: Filo doprava s.r.o. křižanovice, 685 01 Bučovice. Informace: Kamil Kantek, +420 724 933 750.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zarážání hory. Ilustrační foto.

Hory letos zarazí vinaři se zpožděním, zato s burčákem

Ilustrační foto
19

Do Vyškova míří tisíce punkerů. Město bude opět Pod Parou

Obnova Kalvárie začne na podzim. Zatím kácí smrky napadené kůrovcem

Bučovice – Kalvárii, oblíbený bučovický lesopark u škol, už zanedlouho zvelebí. Lidé si odpočinou v altáncích, projdou se po opravených cestách. Sucho jim však práce lehce zkomplikuje.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Krumlov? Koncentrační tábor pro Němce, vzpomínají pamětníci poválečného odsunu

Znojmo - Jihomoravští Němci vydali své vzpomínky na poválečné vyhnání z let 1945 – 1946. Publikaci v úterý vpodvečer představili zaplněnému sálu Znojemské Besedy. Přišli politici, členové spolků i běžní lidé, kteří se zajímají o historii.

Záchranáři odrodili dvě miminka v jeden den. Nádherná služba, rozplývali se

Hodonínsko – Matěj a Mato. Dva chlapečci, kterým ve středu pomohli na svět jihomoravští záchranáři na Hodonínsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT