Kromě úspory energie a šetření životního prostředí má výměna posloužit i jako i obrana proti vandalismu. Zatímco Slavkov u Brna nové osvětlení také zvažuje, podle představitelů dalších dvou měst se nevyplatí.

Při výměně vsadilo vedení Bučovic na moderní technologie. „Právě jsme nechali nainstalovat jedenáct světel typu LED na cestě ke školám ve Studentské ulici,” uvedl starosta města Radovan Válek. LED osvětlení je založené na diodových součástkách, které vyzařují viditelné světlo, když jimi prochází elektrický proud.

Město vedly k instalaci nového typu osvětlení především dva důvody. „Prvotním důvodem byla snaha opravit jednu z větví veřejného osvětlení, kterou pravidelně nejvíc ničí vandalové a navíc má poměrně vysokou spotřebu. Druhý důvod byl právě snížit tuhle spotřebu,” vysvětlil starosta.

Řádění vandalů

Skutečnost, že světla si často vybírali vandalové, potvrzuje i opoziční zastupitelka Dagmar Janíčková. „Nevím, jestli to je i v jiných městech, ale často se nám tu stává, že světla někdo rozbije, takže je dobře, že se radnice snaží to nějak řešit. Pokud jde skutečně o úspornější světla, tak by byla pro město přínosem nejen v této lokalitě,” uvedla Janíčková.

Tento krok vítá také další opoziční zastupitel a současně předseda bučovického finančního výboru Aleš Navrátil. „Výměna současných lamp za světla, která sníží spotřebu energií, je určitě krokem vpřed. Ve světě je trend úspory energií a musíme jít také s dobou. Přestože je v případě pořízení modernějších technologií vyšší počáteční investice, počítám, že ve výsledku se investované peníze vrátí,” řekl Navrátil.

Návratnost investice potvrzuje i starosta. „Výměna představovala investici ve výši sto třiceti tisíc korun. Energetické náklady v místě ovšem poklesnou o tři čtvrtiny a náklady na opravu dokonce o čtyři pětiny. Ve výsledku to znamená, že se světla sama zaplatí do sedmi let,” vyčíslil starosta. Vzhledem k životnosti pak podle něj navíc začnou lampy vydělávat. „Jejich životnost je sedmdesát až sto tisíc hodin, takže další tři roky budou ziskové,” dodal Válek.

Jinou zkušenost s výpočty týkající se instalace LED světel mají ovšem ve Vyškově. „Vyškovské služby tato světla testovaly a prováděly různá měření a srovnání. Naměřené hodnoty na ulici však nesplňovaly očekávání. Normálním zrakem to vypadá, že svítí hodně, ale na silnici tyto lampy nedávají tolik světla, kolik by měly. Navíc jsou v tuto chvíli třikrát až pětkrát dražší než světla současného typu, ale změřitelná návratnost není taková,” uvedla mluvčí vyškovského úřadu Dana Bednářová.

Bezpečí chodcům

Bučovický starosta je ovšem jiného názoru. „Po zavedení těchto moderních lamp pouličního osvětlení se zlepší světelná pohoda na dost frekventované cestě a tím i bezpečí pro chodce. Jedná se totiž o cestu lesoparkem,” vysvětlil Válek.

V okresním městě řeší energetické úspory jiným způsobem. „Co se týká úspor energie, tak Vyškovské služby postupně doplňují nové rozvaděče, které umožňují regulaci napětí a elektrické energie,” řekla Bednářová.

Bučovická radnice by ráda instalovala moderní lampy i v jiných částech města. „Určitě bychom chtěli lampy rozšířit do dalších oblastí. Pokud se nám podaří osadit jimi větší části veřejného osvětlení, může na sebe celý projekt vydělat už za pět let,” dodal Válek.

O moderních technologiích do pouličních světel uvažují také ve Slavkově u Brna. „Zrovna minulý týden jsme měli k této věci poradu. Víme o tom, že je možné na instalaci diodového osvětlení získat dotace. Právě zjišťujeme, jestli splňujeme podmínky nutné k žádosti o ně,” uvedl starosta Slavkova Ivan Charvát.

Oproti tomu Rousínov dotace na diodové lampy nepotřebuje. Jde spíš cestou okresního města. „Už jsme velkou výměnu osvětlení dělali a LED světla instalovat nechceme, protože nám to nepřipadá ekonomické. Řešíme situaci s energetickými výdeji průběžnou regulací osvětlení,” řekl starosta Rousínova František Havíř.