Zatím ve vesnici žije bezmála tři sta padesát lidí. To se má právě díky stavebním parcelám do budoucna změnit. „Nyní to vypadá, že vznikne šestnáct pozemků pro stavbu domů," naznačil starosta. Nové bydlení však nebude znamenat jen navýšení počtu obyvatel, ale také omlazení vesnice. „Jsme poměrně stará obec, necelá třetina místních už dosahuje důchodového věku," vysvětlil.

Právě proto vedení úřadu pokračuje i v tvorbě plánů na výstavbu nového komunitního bydlení pro stárnoucí a osamělé lidi, kteří už nejsou schopní bydlet sami.

I pomoc s úklidem

Třeba kvůli vysokým nákladům na údržbu rodinného domu. „Chceme jim nabídnout soukromé menší pokoje se sociálním zařízením. Součástí služby bude i donáška obědů nebo pomoc s úklidem," informoval Pospíšil.

Záměr kvituje například obyvatelka vesnice Ivanka Šilerová. „Vím o spoustě lidí, kteří na podobné zařízení v Kozlanech čekají a doufají, že se ho podaří postavit co nejdřív. Hlavně pro ty, kteří už jsou sami, by to bylo výhodné. Určitě je to pro starší obyvatele dobrá věc," chválila Šilerová.

Do třetice pak vedení obce pracuje na územním rozhodnutí pro stavbu rybníka. Ten bude mít asi dva hektary a vznikne v místě, kde už dřív takový byl. Na hranicích katastru Kozlan a Kučerova. „Vypadá to, že s budováním začneme už příští rok. Záleží ale, jestli bude na jaře vypsaná nějaká vhodná dotace. Podle předběžné studie totiž stavba vyjde asi na šest milionů korun," vysvětlil kozlanský starosta.