"Při návrhu domova pro seniory byl kladen důraz na maximální propojení stavby se svým okolím, pohodlí a bezpečí obyvatel stejně jako na vytváření prostoru s různými stupni intimity," říká architekt Ondrej Palenčar v rozhovoru pro Vyškovský deník.

Na co jste kladli největší důraz?
Při návrhu domova pro důchodce byl kladen důraz na maximální propojení stavby se svým okolím, pohodlí a bezpečí obyvatel a vytváření prostor s různými stupni intimity. Každý z obyvatel si tak může najít prostor, ve kterém bude cítit dobře.

Vítězný návrh parkovacího domu v Břeclavi od brněnského architektonického ateliéru P.P. Architects.
Chystané parkovací domy v kraji využijí stovky řidičů

Jak je zvolené umístění domova a rozvržení celé stavby?
Nový komunitní dům v Křenovicích bude stát vedle obecního úřadu na ulici Školní. Stavba je navržena po vzoru tradičního uzavřeného statku, který je pro Křenovice typický. Objekt je převážně přízemní, dvojpodlažní část je orientovaná směrem do ulice.

Kolik využijí zájemci bytů a jak jsou pro ně dostupné?
V domě je umístěno celkově pět bytových jednotek 2+kk a dvacet jednotek 1+kk. Jednotky v prvním nadzemním podlaží jsou doplněné o vlastní malou zahrádku. Zde mohou obyvatelé poklidně relaxovat, a zároveň si udržet kontakt s okolním děním v obci. Nejenom díky prostornému výtahu je budova kompletně bezbariérová.

Najdou budoucí obyvatelé také společné prostory?
Jako bezpečný společný prostor pro všechny obyvatele domu je navržené vnitřní atrium. Tady mohou trávit volný čas společně se svými sousedy nebo se aktivně podílet na pěstování rostlin ve společných vyvýšených záhonech. Pro interakci obyvatel v interiéru slouží společenský sál, který je využívaný i jako jídelna, a prostorná, prosvětlená, pobytová chodba.

Na nádvoří slavkovského zámku zazpívala Monika Absolonová známé hity převážně muzikálové produkce. Za doprovodu pianisty Ondřeje Hájka sledovaly koncert stovky diváků.
Monika Absolonová rozezněla slavkovský zámek, podívejte se

Jak pobytovou chodbu využijí?
Tato chodba je velmi důležitým prvkem celého domova. Umožňuje nekončící procházky za každého počasí, které jsou ve vyšším věku ideální aktivitou, udržující fyzickou i mentální kondici. Chodba je orientována kolem atria, což zajišťuje vizuální kontakt a je po celém obvodu doplněna o posedové parapety, kde je možné si odpočinou. Již zmíněná jídelna, která může sloužit také jako společenský sál pro setkávání širší komunity, je navíc přímo navázaná na exteriér. Může se otevírat na venkovní terasu směrem k východu, ale také do atria směrem na západ.

Řešili jste také zeleň?
V atriu je uvažováno s výsadbou několika stromů, které budou v teplých dnech poskytovat potřebný stín v atriu i v chodbách samotného objektu, a vytvoří tak příjemné mikroklima.