„Vše je stále v jednání. Může se to celé vyvinout jakkoliv, záleží hodně na stavu trhu,“uvedl Blažek. Chov brojlerů je totiž ekonomicky příznivý tehdy, pokud se při něm využívají ty nejmodernější technologie. Na ty by chtěla společnost využít dotace. „Co víme, tak od příslušných orgánů záměr dostal kladné výsledky. I u nás na zastupitelstvu jsme dali rozšíření chovu zelenou. Samozřejmě bereme v úvahu i rozšíření pracovních příležitostí. I kdyby šlo jen o pár míst, tak i to se počítá,“ uvedl starosta Kučerova Jan Zahradníček s tím, že v minulosti už v obci stál rozsáhlý vepřín i kravíny.

Obyvatelé Kučerova už mají na výstavbu moderních hal jiné názory. „Jenže třeba vepřín byl až u lesa za dědinou. Vím moc dobře, že lidé z okolních obcí často nadávali na zápach, který se z nejrůznějších zemědělských areálů linul. Nevěřím, že by při takovém množství kuřat stejný zápach cítit nebyl. Určitě by vadil i mě,“ řekla obyvatelka Kučerova Dagmar Zabloudilová.

Celá výstavba by měla vzniknout na stávajícím zemědělském středisku v Kučerově, kde jsou momentálně čtyři zrekonstruované stáje. V areálu momentálně firma už brojlery chová, mimo to se zaměřuje na skladování máku a na výrobu krmných směsí.

Z Kučerova se tak mohou stát druhé Kozlany, kde čtyři desítky let stojí dvě farmy k výkrmu kuřat. Podle starosty Kozlan Romana Vaculčíka se lidé v obci s drůbežárnami už tak nějak sžili. Nic jiného jim ani nezbylo. „Samozřejmě je těžké si na něco takového zvyknout, ale problém se zápachem tu trvá už čtyřicet let. Provozovatelé splňují přísné hygienické normy, se zápachem asi nikdo nic neudělá,“ svěřil se Vaculčík.

Nepříjemný zápach se v Kozlanech navíc line rovnou ze dvou farem. Ve směru na Hvězdlice má firma čtyři haly, na Bučovice dokonce hal osm.

V Kozlanech navíc probíhají inženýrské práce na výstavbu nových rodinných domů. „Drůbežárny pochopitelně omezují výstavbu, mají svá ochranná pásma, kde nemůžeme obec rozšiřovat. Dobrou zprávou alespoň je, že v novém územním plánu se ta pásma mírně zmenší,“ doplnil starosta.

Přesto bydlet nedaleko zapáchajících objektů není pro místní žádný med. „Bydlím asi sto metrů od jedné z nich. Když fouká vítr směrem od Málkovic, tak jde zápach směrem k nám. Když vane z druhé strany, tak to mají horší zase na druhém konci dědiny. V létě je puch s teplem samozřejmě horší,“ popsala před časem třeba Marie Ambrusová z Kozlan.