Na projektu Bučovice spolupracují s partnerským Trenčínem. „Tato přeshraniční spolupráce pak na slovenské straně umožní otevření dosud pro turisty nepřístupného jižního opevnění Trenčínského hradu a vybudování a zkulturnění přístupu k němu přes Čerešňový sad. Cílem projektu je nabídnout obyvatelům Slovenska kulturně a historicky atraktivní cíle u nás, a naopak našim lidem v Trenčíně,“ vysvětlila Hašková.

Náklady dosáhly třiceti milionů korun. Pětadvacet jich pokryla evropská dotace. „Věřím, že místní potěší, a že si tam najdou svá místa. Zásadní však bude udržitelnost jeho podoby. Bude potřebovat intenzivní péči,“ uvedl opoziční zastupitel Josef Bouda. Slavnostně park otevřou příští sobotu za účasti hostů z Trenčína.

Ilustrační foto
Nezaměstnanost na jihu Moravy? Na pracáku skončilo v srpnu více lidí

Na místě zájemci využijí novou síť zpevněných cest a pěšin. „Hlavní chodník ke školám, který byl dlouhou dobu ve špatném stavu, prošel kompletní rekonstrukcí. Navíc přibyly tři nové altány, jeden menší v prostoru nad hřbitovem, další s pěknou vyhlídkou na město a třetí v místě historického altánu na Hradisku, ke kterému nově vede zajímavý most. Pod Hradiskem pak vzniklo odpočinkové místo s herními prvky a ohniště pro veřejnost s možností táboráků,“ popsal bučovický starosta Jiří Horák.

Součástí prací byla také obnova nedalekého můstku zvaného Čerťák. „Taktéž jsme nechali vysadit asi 350 stromů a devět set keřů. Příští jaro budeme moci obdivovat i květinou výzdobu, která lesopark ještě více zkrášlí,“ dodal starosta.

Místní jsou s podobou parku spokojení. „Lesopark je po úpravách opravdu luxusní. Jen bych k němu občas potřebovala mapu, abych se v něm vyznala,“ komentovala například Lenka Jedličková.