Sítě plné kaprů, v kádích sebou občas mrskne i štika nebo dokonce sumec. Tak to vypadá v říjnu u každé větší vody. Rybáři mají v této době plné ruce práce s výlovy.

Vyškovští rybáři už na konci září vylovili rybníky malý Kačenec a Jandovka, tím pro letošní rok sezonu ukončili. S úlovkem jsou velmi spokojení. „Letos se nám velmi dařilo, ryby jsou nadprůměrně velké, lovili jsme kapra, tolstolobika, lína a štiku,“ řekl hospodář Moravského rybářského svazu ve Vyškově Petr Bárek.

Předseda svazu Petr Uhlíř ještě doplnil, že v letošním roce nedošlo k úhynům ryb. „Co jsme nasadili, to jsme i vylovili,“ doplnil Uhlíř.

Rybníkářství Pohořelice vylovilo v okrese jen dva své rybníky, a to v Kobeřicích u Brna. „V horním rybníce bylo málo vody, rozhodli jsme se ho vylovit kvůli záchraně ryb. Dolní jsme lovili po dvou letech,“ uvedl zootechnik Rybníkářství Pohořelice Vladimír Chytka.

Zato pístovický rybník si po letošním odpočinku a odbahnění počká na výlov až příští rok. „Výlovy většiny rybníků na Vyškovsku necháváme kvůli násadě kaprů až na jaro,“ dodal Chytka.

Doplnil, že ani jedna z nádrží Rybníkářství Pohořelice na Vyškovsku není tržní.

Vyvolen nebude také ryník v Moravských Prusech. Ani rybáři ze Slavkova u Brna se letos na výlov nechystají. I tam je důvodem odbahňování rybníků. „Výlovy chystáme až příští rok, rybníky určené pro sportovní rybolov nelovíme vůbec,“ informoval hospodář Moravského rybářského svazu ve Slavkově u Brna Ivo Beránek.

Výlovy se letos nebudou konat ani v některých obecních rybnících. „Letos výlov na našem rybníce nechystáme, ryby jsou ještě malé. Plánujeme ho až na příští rok,“ řekl starosta Kozlan Roman Vaculčík. Dodal, že výlov obec pořádá jednou za dva až tři roky.

Každoročně si výlovy rybníků nenechá ujít velké množství lidí. Nechodí tam pouze kvůli nákupu ryb. Láká je atmosféra, setkání s přáteli i ochutnávka specialit, které rybáři připravují přímo na místě z ulovených ryb. „Na rybí speciality se každoročně těšíme, většinou nás neodradí ani dlouhá fronta,“ svěřila se třeba Květoslava Kolková. Velké množství zájemců je také o čerstvě nalovené ryby. „Jejich cena ale není výrazně nižší než u ryb koupených v obchodě,“ dodala Kolková.

Dobrou zprávou je, že ceny ryb by měly být přibližně stejné jako minulý rok. Ubezpečil o tom Roman Konstanz z odboru rybářství Povodí Moravy.

Kdo nestihl výlov rybníků ve Vyškově, může zavítat na sousední Blanensko. Příští víkend se koná výlov Olšovce v Jedovnicích.