Program začíná v deset hodin na travnaté ploše Jezdeckého areálu v Nemochovicích. Zájemci se mohou na vlastní oči přesvědčit, co se členové jezdeckých oddílů naučili. „V deset hodin začínají jezdci na parkurech. To znamená, že se bude skákat přes nejrůznější překážky. Bude zde několik různě obtížných soutěží. Oficiální start je potom kolem třinácté hodiny. Předpokládaný konec akce je naplánovaný kolem sedmnácté hodiny,“ popsala program jedna z pořadatelek Hana Mlčoušková.

Také děti se svezou na koni

Před začátkem soutěží se koná prezentace koní. V jedenáct hodin potom začíná první soutěž. Nejprve si zasoutěží čtyř až pětiletí koně startující prvním rokem, potom diváci uvidí třeba dvoufázové skákání přes sto deseti až sto dvaceticentimetrové překážky.

Odpoledne bude podívaná ještě zajímavější. „Návštěvníci uvidí skokové a vozatajské soutěže, drezurní ukázky a třeba čtverylku členů jezdeckého oddílu,“ doplnila Mlčoušková. Nejen dospělí, ale i děti si zde určitě přijdou na své. „Pro veřejnost je zajištěné občerstvení. K dispozici bude i kůň pro veřejnost, na kterém se ti nejmenší mohou povozit,“ lákala na doprovodný program Mlčoušková.

Akce, kterou pořádá Jezdecký oddíl při zemědělském družstvu Hvězdlice, se za svých třicet let stala velmi oblíbenou. Jezdců se přihlásily desítky. „Pořádáme šest soutěží a do každé se přihlásilo asi třicet jezdců. Z farmy Nemochovice pojede hned pět jezdců,“ informovala Mlčoušková.

Představí se koně nejrůznějšího stáří. „U koní nezáleží na věku, ale na tréninku a zkušenostech jak jezdce, tak koně. Nováčkem z naší stáje je třeba čtrnáctiletá dívka, která zatím moc zkušeností nemá,“ řekl vedoucí chovu farmy v Nemochovicích Jaroslav Říha.

Ve Švábenicích prodloužili výstavu

Jednu z posledních šancí vidět výstavu nazvanou Po stopách Leoše Janáčka na Moravě aneb jaký měl vztah ke Švábenicím mají lidé ve Vlastivědném muzeu právě ve Švábenicích.

Ta je přístupná pouze v neděli od čtrnácti do sedmnácti hodin. Organizátoři výstavu nakonec o týden prodloužili, nicméně 18. července definitivně končí. Vstupné je dobrovolné. Městys Švábenice je také posledním místem odpočinku Janáčkovy sestry, učitelky Eleonory Janáčkové.

Podle předpovědí meteorologů se tento víkend dočkáme teplot, které by se měly držet výrazně okolo třiceti stupňů Celsia. Letní počasí tedy láká především k vodě. Otevřeno má zhruba desítka koupališť.