Novinka bude součástí sítě Sto skupin, rodiče za děti zaplatí orientačně přes 4,7 tisíce korun měsíčně. „Většinou máme jednu třídu pro děti od jednoho roku do tří let a druhou pro děti od tří do šesti. Zároveň platí, že nastavujeme nejnižší možné školkovné tak, aby byla skupinka co nejdostupnější, ale zároveň finančně udržitelná,“ sdělil jednatel spolku Sto skupin Jindřich Fialka.

Tým pedagogů zahrne ve Vyškově pět až sedm lidí. „V dětských skupinách máme jednu pečující osobu na šest dětí. K tomu potřebujeme vedoucího skupiny a jeden až dva další lidi na záskok,“ doplnil jednatel.

Vlakové nádraží ve Vyškově.
Škrty v jízdním řádu: Vyškované od pondělí přijdou o večerní vlak z Brna

Děti zažijí aktivity spojené s hudbou a rytmikou. „Jsou pro ně důležité mimo jiné třeba při rozvoji jazyka. Školička navíc vzniká v budově kde sídlí společnost, která prodává hudební nástroje, takže se spojení s hudbou nabízí. Třeba učení básniček a zpívanek děláme ve školkách běžně, ale ve Vyškově bude navíc jednou i dvakrát za týden také muzikoterapie, kterou povede místní speciální pedagog,“ vysvětlil Fialka.

Obyvatelé regionu se nejen ve Vyškově někdy potýkají s obtížemi při hledání volných míst ve školkách pro jejich děti. Mnohé může odradit právě školkovné. „Není to téma, které se mě týká, ale osobně si myslím, že je to vysoká částka. Určitě však jsou rodiče, pro které to problém nebude. Mělo by být také více běžných školek,“ reagovala na dotaz redakce třeba Olga Lanšperková z Nemojan na Vyškovsku.

Hana Andělová má děti už větší, ale případnou možnost by kvůli měsíčnímu poplatku využila pouze při dobře placené práci. „V dnešní době se člověk snaží ušetřit, kde může, ale je mi jasné, že je ve školkách málo míst a některým maminkám tohle může dost pomoci,“ komentovala Andělová.

Spolek Sto skupin hledá vhodná místa pro nové školičky po celé republice. „Míříme hlavně tam, kde je největší nedostatek míst. Vycházíme z dat o jejich naplnění od ministerstva školství a obvoláváme i lokální školky nebo dětské klubíky, abychom stavěli školky tam, kde jsou nejvíc potřeba. Úplně nejlepší je, když se ozvou přímo starostové nebo radní z měst a obcí s tím, že potřebují pomoct nová místa vytvořit,“ popsal Fialka.

ŠKOLIČKA VESELÉ NOTIČKY:

Na Jiráskově ulici ve Vyškově.

V prostorách bývalých hudebnin.

Od jara příštího roku.

Čtyřiadvacet dětí ve dvou skupinách.

V dalších případech však spolek osloví někdo z místních, kdo zná dobře lokální situaci a má ochotu pomoci se spuštěním školy. Právě to je také případ Vyškova, kde bývají školky zpravidla pro řadu zájemců obsazené. „Aktuálně je naše kapacita zcela naplněná,“ potvrdila například ředitelka Mateřské školy Sochorova Milada Pazderová.

Aktuálně má spolek v tuzemsku devět otevřených skupin, následující měsíce se ale výrazně rozroste. „Další tři otevřeme v lednu a další dvě v březnu. Cílem je, abychom se do tří let dostali na stovku, ale důležitější než počet je kvalita. Spoustu lokací odmítáme, protože se v nich prostě skvělá dětská skupinka postavit nedá,“ vysvětluje jednatel.

A jaké vidí další možnosti pro rozšíření na jihu Moravy? „Přáli bychom si to, ale zatím nejsou. Kontrolovali jsme už asi deset lokací v Brně, ale zatím žádná neprošla. Až ale rozjedeme Veselé notičky ve Vyškově, možná navážeme rovnou tam. Zatím to vypadá, že tady bude skvělá komunita rodičů i dětí,“ uzavřel Fialka.