Děti navštěvují v obci odloučené pracoviště Základní umělecké školy Ivanovice na Hané. Za hudebním nebo výtvarným vzděláním doposud docházely do budovy obecního úřadu a do bývalé školní družiny vedle zdravotního střediska. „Ta je však nyní ve velice nezpůsobilém stavu pro výuku. Celou školu proto přesuneme do rekonstruované stavby,“ vysvětloval starosta.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Z 540 žáků Základní umělecké školy Ivanovice na Hané jich ředitel Kamil Sedlák registruje v Pustiměři 160. „Bývalá družina je pro naše potřeby už nevyhovující. Týká se to hygienických podmínek, ale také například osvětlení. Zájem o naši školu navíc v obci roste,“ potvrdil ředitel.

Nové prostory podle něj už skutečně potřebují. „Lepší podmínky rozšíří naše možnosti pro přijetí dalších žáků. Navíc jim zpřístupní také taneční obory. O ty totiž registrujeme v obci hodně zájemců, ale doposud museli dojíždět až do Ivanovic, protože chybělo vhodné místo,“ zdůraznil Sedlák.

Do budovy se přestěhuje také obecní knihovna, která ji nyní sdílí s obecním úřadem. „Prostory pro potřeby čtenářů už nejsou dostatečné. Z knihovny bude přístup i na venkovní terasu. Poskytne lepší nabídku komunálních aktivit pro zájemce všech věkových kategorií,“ doplnil starosta.

Jako knihovnice působí v obci Anna Hrozová. „Je pro mě těžké si představit, jak bude knihovna v novém vypadat. Počítám, že to bude větší a v přízemí. V současnosti jsme na patře,“ komentovala knihovnice.

Místní v rekonstruované dolní školce navíc ocení společenský sál, který využijí především na menší kulturní akce. K dispozici bude například pro koncerty, kterých se zúčastní několik desítek lidí.

Sadové úpravy také zatraktivní prostory za budovou. „Doplníme tam také různé herní prvky. Vytvoříme tím místo určené pro relaxaci a společenské setkávání, které využijí například maminky s dětmi, ale i mnozí další,“ doplnil pustiměřský starosta.

Celkové náklady dosahují na devětadvacet milionů korun. „Na ministerstvu pro místní rozvoj jsme už zažádali o desetimilionovou dotaci. Výsledek žádosti se dozvíme až v dubnu. Stavbu ale uskutečníme bez ohledu na výsledek,“ dodal Smékal.

Pustiměř

Základní informace:

Pustiměř leží ve východní části regionu, asi 5 kilometrů severovýchodně od Vyškova. Obec najdeme na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny. Pustiměř je jednou z nejstarších doložených osad na Vyškovsku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1046. V historických listinách byla tehdy nazývána jménem Pustimir. Obec má dvě části – Pustiměř a Pustiměřské Prusy. V současnosti zde žije přes 1 800 obyvatel.

Adresa:

Obecní úřad Pustiměř

Pustiměřské Prusy 79

683 21 Pustiměř

telefon: 517 357 281, 517 357 278

e-mail: ou@pustimer.eu

Úřední hodiny:

pondělí a středa: 8.00 až 11.00 a 14.30 až 16.30

Tipy na výlet v místě i okolí:

Zaniklý hrad a naučná stezka

Zájemci se v Pustiměři mohou vydat po stopách zaniklého hradu Melice. Naučná trasa měří šest kilometrů a výletníky čeká pět zastavení, které pojednávají nejen o hradu, ale i o dalších přírodních a historických zajímavostech. Stezka začíná u kostela svatého Benedikta v Pustiměři, vede směrem na Drysice, ke zřícenině hradu a dále pak na nejvyšší místo Pustiměře zvané „Réhňa“, k Zelené Hoře a zpět do Pustiměře. Po cestě nechybí informační panely a také krytý odpočinkový altán, kde mohou výletníci nabrat síly pro další putování.

Vyškov

Ve Vyškově stojí za zmínku budova radnice s vysokou věží, nádherná radniční věž. Masarykovo náměstí zdobí barokní kašna s motivem Ganymeda sedícího na orlovi. Procházka městem může pokračovat k bývalé synagoze z roku 1885, která je postavena v novorománském stylu. Dnes zde sídlí Československá církev husitská. Nelze minout městskou studnu, která je dílem olomouckého sochaře Vojtěcha Hořínka. Dalším cílem prohlídky města může být je místní zámek, bývalé letní sídlo biskupů olomouckých. Hřbitovní ulicí kolem kostelů lze v procházce pokračovat, a za dávnou minulostí se vydat do Pivovarské ulice, kde jsou parné zbytky středověkých hradeb.