Vyškovské gymnázium se tak definitivně spojí se Střední školou zdravotnickou a zemědělsko – ekonomickou ve Vyškově, bučovické gymnázium zase s Obchodní akademií Bučovice.

Žáci z Vyškovska však podle ředitelů sloučení nijak nepocítí. „Někteří rodiče se děsí, že bude naše škola zrušená, to je ale velký omyl. Jde jen o sloučení obou ústavů. Všechny obory zůstanou zachované,“ upozornil ředitel bučovické obchodní akademie Jiří Horák.

To, že sloučení nebude mít vliv na fungování škol, zdůraznil i ředitel vyškovského gymnázia Václav Klement. „Bude zachovaná vysoká úroveň gymnázia na jedné straně a na straně druhé nebudou na žáky odborné střední školy kladené větší nároky než dosud. Školy budou jen fungovat pod jednou hlavičkou,“ řekl Klement.

Hůř než žáci ovšem zřejmě dopadnou učitelé. „Sami sice o žádnou třídu nepřijdeme, ale i tak se nás dotkne snižování stavu zaměstnanců. Pokud se totiž sníží počet tříd na obchodní akademii, znamená to o dva učitele méně na sloučeném pracovišti,“ nastínil situaci ředitel bučovického gymnázia Jiří Vlček.

Totéž potvrdil i ředitel bučovické obchodní akademie. „Ze dvou tříd nám zůstane jedna, takže budeme muset postupně snížit počet zaměstnanců o dva,“ řekl Horák.

Přirozený vývoj

O jednu třídu osmiletého gymnázia přijde také vyškovské gymnázium. Zdravotnická a zemědělsko – ekonomická škola zase přijde o jednu třídu ekonomického lycea. Ředitel gymnázia ovšem doufá, že na propouštění nakonec nedojde. „Máme několik lidí v důchodovém věku a několik učitelů na dobu určitou, takže doufám, že se situací podaří vyřešit přirozeným vývojem,“ řekl ředitel Klement.

Sloučením vznikne ve vyškovské Komenského ulici dvoubudova sloučené školy. „Budovy budou propojené, aby mohli žáci volně přecházet. Součástí bude jídelna společná pro obě školy,“ nastínil budoucnost ředitel vyškovského gymnázia.

Jídelnu v budově zdravotnické a zemědělsko – ekonomické školy proto od října čeká rekonstrukce, aby pojala žáky obou škol. Kromě dvoubudovy bude mít škola ještě jedno pracoviště v budově současné zdravotnické školy na náměstí v Dědicích.

Bučovická sloučená škola bude sídlit celá v areálu tamního gymnázia. „Stravování máme už teď společné, ale u obchodní akademie, takže ho přesuneme k nám. Zatím je na stole několik variant, ze kterých vybíráme ekonomicky nejschůdnější,“ uvedl Vlček. Kteří ředitelé nakonec školy povedou, zatím jasné není. Rozhodne o tom až kraj.

Řediteli se to nelíbí

Jedna sloučená střední škola ponese název Gymnázium a obchodní akademie Bučovice, druhá zase Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a zemědělsko – ekonomická Vyškov. To se ovšem řediteli vyškovského gymnázia nelíbí. „Budu usilovat o to, aby z pojmenování vypadlo oproti původním názvům škol přidané slovo odborná. Název pak nebude tak dlouhý a usnadní to například fakturování,“ vysvětlil Klement.

Ředitel bučovické obchodní akademie Horák chápe slučování jako nutné zlo. „Vzhledem ke klesajícímu počtu žáků bylo střední školství v regionu v současné podobě neudržitelné. Když má škola méně žáků a učitelé jsou placení tabulkově, je jasné, že na jejich platy nejsou peníze,“ řekl Horák. Cílem ředitelů z Vyškovska je teď podle něj udržení středního školství v regionu.