Který požár byl v roce 2009 nejzávažnější?
Požár, u kterého vznikla nejvyšší škoda, se udál vloni v říjnu v Holubicích. Kvůli požáru a prasknutí pneumatiky tam havaroval kamion s chladicím návěsem a do něho narazilo osobní auto. Jde o první případ, co pamatuji, že dopravní nehoda vznikla v důsledku požáru. Obvykle následuje požár až po nehodě. Kamion s nákladem ovoce a zeleniny i osobní vůz byly úplně zničené. Škoda se vyšplhala až na dva a půl milionu korun.

Zdá se, že do Holubic vyjíždějí hasiči hodně často. Je tomu skutečně tak?
Katastrem Holubic vede totiž silnice I/50, kde se často stávají dopravní nehody. Po městech Vyškovu, Bučovicích, Slavkovu u Brna, Rousínovu, Ivanovicích na Hané a po obci Drnovice jsou právě Holubice dalším nejčastějším místem požárů. Shodou okolností také požár s druhou největší škodou se stal v Holubicích. Hořel sklad použitých dílů na automobily a dílna.

Hašení ohně na vrakovišti v Holubicích se zúčastnilo rekordních šestnáct jednotek. Co bylo důvodem?
Dispečer vyhlásil třetí, tedy nejvyšší stupeň poplachu, protože ze začátku měl nejasné informace. A protože pak zjistil, že má jít o sklad molitanových sedaček a airbagů, kde se předpokládá větší nasazení pěnidel, povolal raději více jednotek. Oheň se ale podařilo brzy lokalizovat, a tak postupně jednotky odjížděly zpět. Zásah byl ale obtížný v tom, že panovaly obavy z jedovatého kouře. Speciální jednotka z Brna proto měřila toxicitu zplodin hoření a skutečně naměřila nebezpečné látky. Hasiči proto museli pracovat s dýchací technikou. Jako příčina požáru se ukázala nedbalost při práci s úhlovou bruskou, od níž odletěla jiskra.

Ohně nezůstaly ušetřeny ani rodinné domy.
Jako případ se třetí nejvyšší škodou evidujeme v roce 2009 požár dvou rodinných domů v Kojátkách. Škodu majitelé vyčíslili na necelý milion korun. Příčinou byla závada na elektroinstalaci. Milionovou škodu způsobil oheň také na terénním autě Mercedes, které kvůli technické závadě shořelo za křižovatkou na Hlubočany.

V roce 2008 při požárech zahynuli čtyři lidé. Je loňská statistika příznivější?
Vloni nezemřela žádná osoba. Zranění utrpělo osm osob a jeden hasič. Pro srovnání, rok předtím se zranilo devatenáct osob a dva hasiči a zahynuli čtyři lidé.

A jaký je závěrečný účet celkových škod?
Škody jsme vyčíslili na deset milionů a dvě stě tisíc. V předchozím roce to bylo více než třikrát tolik. Nejčastěji hořela auta, odpad v kontejnerech, saze v komíně a potraviny na plotně. Z hlediska příčin byly nejčastější technické závady, pak neopatrné zacházení s otevřeným ohněm nebo nářadím typu bruska či svářečka a také komíny.

Topná sezona je v plném proudu. Jak zabránit vznícení sazí?
Protože zdražují energie, lidé se často vrátili k uhlí a dřevu. Zapomínají ale na to, že při změně paliva by si měli nechat prohlédnout komín kominíkem. Povinnost zajistit vyčistění komína je na majiteli nebo provozovateli. U celoročně užívaných topidel na tuhá paliva je povinnost čistit dokonce až šestkrát ročně. Alespoň kdyby si nechali komín prohlédnout před sezonou a po sezoně, ale ani tak málo pro to neudělají. Nestačí ani, když si komín vyčistí sami. Často je to nedostatečné. Navíc vyhláška stanovuje, že se čistění musí provádět odborně. Vloni hořelo pět komínu, rok předtím devět. Zatím nejhorší byl požár v Letonicích v roce 2008. Tři lidé utrpěli zranění. Škoda se tenkrát vyšplhala na milion šest set padesát tisíc korun.

Počasí bylo v roce 2009 podle statistiky hasičů příznivější, bez vážnějších větrných smrští a záplav.
Zatímco v roce 2008 jsme zasahovali hlavně v březnu, a to ve více než čtyřiceti případech, kvůli tání sněhu, celkem evidujeme dvaapadesát výjezdů. Vloni jsme vyjížděli v květnu a v červenci, a to celkem devětkrát, a odklízeli spíš polámané větve a stromy.

Čemu přičítáte pokles počtu požárů?
Každoročně bývá nejkritičtější jaro, kdy lidé vypalují trávu. V roce 2009 ale zima rychle přešla rovno do léta. Nová tráva rychle přerostla suchou a lidé málo vypalovali. Evidujeme i pokles letních žňových požárů. Zemědělci používají stále modernější techniku, která například hlídá, aby se nevznítila sláma v žacím ústrojí.

Ve kterých měsících byly požáry nejhojnější?
Nejvíckrát hořelo v dubnu, květnu, srpnu a říjnu. Rok předtím to byly také měsíce duben se srpnem a dále pak březen a prosinec. Největší rozdíl je v prosinci. V roce 2009 bylo pět požárů lehčího rázu, jako například odpad v kontejneru. V předchozím roce ale bylo jednadvacet požárů a z toho některé hodně vážné. Nejde ale o vánoční požáry, lidé se už poučili a v posledních letech bývá o vánočních svátcích a o silvestru klid. Co se týče dnů v týdnu, pak nejčastěji hořívá v pátek a nejméně často ve středu.

Výjezdy hasičů na Vyškovsku

2006 2007 2008 2009

požáry 112 162 160 130
dopravní nehody 159 224 189 195
usmrcené osoby 0 1 4 0
technická pomoc 334 409 286 311
živelné pohromy 37 30 52 9

zdroj: hasiči Vyškov