Hnojiště patří zemědělskému družstvu Agronet Nesovice a nachází se jen pár metrů od domů v Rošťoutkách u Milonic. Při vysokých teplotách se pak stává zdrojem nepříjemného zápachu, který znepříjemňuje život místním lidem. Obyvatelé Rošťoutek se v minulých letech několikrát obrátili na místní úřady. Pokaždé bezvýsledně.

Obec Milonice, pod kterou Rošťoutky spadají, prý nemůže s problémem hnojiště nic udělat. „Pokud by lidé napsali další petici, podpořil bych je. Ale jinak nemůžu dělat vůbec nic. Družstvo Agronet ukázalo, že má všechny dokumenty v pořádku, hnojiště vytvořilo způsobem, který je v souladu se zákonem. My už do toho nemůžeme nijak zasahovat,“ řekl milonický starosta Ladislav Grim.

Problémy s hnojištěm vnímají i obyvatelé okolních obcí. „To hnojiště je skutečně velice blízko obydlených domů. Stačí malý vítr a je to k nevydržení. Vidím to, když projíždím na kole. Močůvka teče po silnici. Ten smrad je příšerný, lituji lidi, kteří tam bydlí,“ popsal své zkušenosti s hnojištěm Tomáš Kremr.

K němu se přidal i Tomáš Pavlík. „Sice bydlím v Milonicích, ale když projíždím přes Rošťoutky, je to síla. Jakmile zafouká vítr, ten zápach je nesnesitelný,“ dodal Pavlík.

Předseda zemědělského družstva Agronet Josef Veselý považuje celou věc za uzavřenou. „Ty domy se měly zbourat a ne prodat lidem. Ale Pozemkový fond rozhodl jinak a tím je to pro nás uzavřené,“ vyjádřil se Josef Veselý. Poukázal tak na situaci, kdy domy patřily právě Pozemkovému fondu a jejich obyvatelé byli pouze v nájmu.

Obyvatelé Rošťoutek se marně snažili dosáhnout nějaké změny. Zemědělci ale mají všechna potřebná povolení, jak potvrdil vedoucí bučovického odboru životního prostředí Miloslav Babyrád. „Agronet má veškerou dokumentaci v pořádku. A jak se ukázalo, obyvatelé Rošťoutek měli nabídnuté náhradní bydlení, to ale odmítli. Není tedy způsob, jak by se proti hnojišti mohli bránit. Už se o to ani nepokoušejí,“ dodal Babyrád.

Zápach z hnojiště není jediný, který může lidem znepříjemňovat život. Své o tom mohou vyprávět obyvatelé Kozlan. Několik let je trápí úmorný zápach z tamní drůbežárny. Obdobné problémy mají i lidé, kteří žijí v obci Rybníček. Zápach, který vychází z jímek na kejdu velkokapacitního kravína jim znepříjemňuje život několik let.

MILADA ZEMANOVÁ