„Během letní sezony jsme zaběhnuté psy vůbec nemuseli řešit. Za poslední tři týdny se ale zvedla nějaká vlna. Odchytili jsme hned šest psů, kteří pobíhali volně v ulicích," uvedl rousínovský strážník Pavel Minařík.

Na vině jsou podle něj především jejich majitelé. „Zatím to u nás není tak hrozné jako ve větších městech. Spousta lidí nepovažuje za nic zvláštního, když se pes potuluje v okolí domu. Jejich páni se často ani neznepokojí, když zvíře nějaký čas nemají pod kontrolou, a hodně spoléhají na to, že se vrátí samo. Když psa začnou postrádat, ptají se nejdřív známých a lidí z okolí," přiblížil Minařík. Městský úřad nebo policii pak podle něj kontaktují až úplně naposledy. „Není proto výjimkou, že trvá několik dní, než majitele napadne, že pes může být u nás," popsal rousínovský strážník.

Většinou se podle jeho slov pány pro psy podaří najít. „Je to tak půl na půl. Někdy se přihlásí původní majitel, v jiných případech se nám daří najít alespoň opatrovníka. Ten se o zvíře stará, a pokud se do šesti měsíců nepřihlásí nový zájemce, může si ho nechat natrvalo. Takový člověk je také na nějaký čas osvobozený od poplatků," zmínil Minařík.

Nalezence pravidelně vyvěšují na internet. „Ne pro každého psa se hledá opatrovník stejně snadno. Nedávno jsme třeba našli yorkshirského teriéra. Do kotce jsme ho dát nemohli, protože mezi mřížemi by mohl jedině běhat slalom. Hned se o něj ale postarala paní z úřadu. Pro větší psy se ale náhradní majitel shání hůř," poznamenal strážník.

Naopak ve Slavkově se nálezy v poslední době drží na stabilní rovině. Místní strážníci odchytávají podle velitele Petra Smejsíka jedno až tři zvířata týdně. „V poslední době jsme žádný nárůst nezaznamenali. Je ale pravdou, že během roku nastávají situace, kdy už psy pomalu nemáme kam dávat, a naproti tomu přicházejí i týdny, kdy nechytíme žádného. Je to spíš o náhodě, než že by za občasným krátkodobým nárůstem stála nějaká konkrétní příčina," konstatoval velitel slavkovské městské policie.