„V současné době doděláváme projektovou dokumentaci, která má být hotová na začátku února," ujistil dodržování plánu starosta Rousínova František Havíř.

Následně město vyhlásí veřejnou soutěž. „Předpokládám tedy, že v květnu už budeme znát vítěznou stavební firmu, se kterou podepíšeme smlouvu. Tím pádem bude dostatek času na to, abychom stavbu měli od září zkolaudovanou, což je naším cílem. Stavební práce jsou naplánované za pochodu, jedná se nicméně o přístavbu ze zahrady. Samozřejmě provoz školky lehce omezený bude, ale na jejím vnitřním uspořádání by se nemělo nic měnit. Přístavba bude napojená v místě, kde jsou v současné době kabinety a knihovna," poznamenal starosta.

Cenu určí soutěž

Dvě nové třídy budou mít kapacitu šestapadesáti dětí. „Práce jsme rozdělili do několika částí. Nejdřív postavíme přízemní část, na ní pak budou navazovat práce na obou třídách. Teprve soutěž ukáže, kolik nás bude výstavba stát," podotkl Havíř.

Ve městě nicméně předpokládají, že se částka bude pohybovat mezi osmi a dvanácti miliony korun. „Důležitý bude také přesun infrastruktury. Konkrétně se jedná o kanalizaci a zejména plyn. Zde předpokládáme výdaje okolo milionu korun. Další částka, kterou zatím nemáme vyčíslenou, půjde na rekultivaci zahrady, která bude stavbou částečně poškozená," vypočítal Havíř.

Při zrodu myšlenky na rozšíření mateřinky zastupitelé zvažovali hned několik možných variant. „Ve hře byla například myšlenka, že by se nový pavilon školky postavil jinde. Nakonec se ukázalo, že je z ekonomického hlediska lepší rozšířit stávající centrálu. Škoda jen, že budeme muset posunovat plynovod, což spolkne hodně peněz. Přesto je požadavek na posílení kapacity školky kvůli velkému množství dětí aktuální, takže na hledání jiných řešení není prostor a čas, a je třeba maminkám vyjít vstříc," pokyvoval rousínovský zastupitel Jiří Lukášek.

Zatím osm tříd

Jen rozšířením budovy a rekultivací zahrady však rousínovské plány nekončí. Protože je totiž současná kapacita školní jídelny už na svém maximu, na řadu přijde i její rekonstrukce. „Připočíst k celkové opravě mateřské školy musíme i výměnu topení, ohřevu vody, kanalizace a vodovodu. Veškeré změny se budou zajišťovat v suterénu, o poschodí výš je stav v pořádku," zmínil starosta.

Problémy s počtem dětí se nejvíc projevily před začátkem školního roku. „Poprvé v historii jsme totiž nemohli přijmout pětadvacet dětí. Nyní má školka dvě stě osm dětí, které jsou rozmístěné v osmi třídách. Z toho je jedna pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami s vadami řeči. Také současných sedmadvacet zaměstnanců se po rozšíření rozroste. Zájem o rozšíření budovy nás těší a zejména pak rodiče, kteří už v únoru k nám přijdou zapsat své děti," zmínila ředitelka mateřinky Helena Vysoudilová.

Třeba v Ivanovicích na Hané uspokojili všechny rodiče těch předškoláků, kteří dosáhli věku tří let. Přesto ještě v loňském školním roce město uvažovalo nad rozšířením mateřinky o jednu třídu. „Nakonec jsme ale děti pro tento školní rok umístili. Nepřijali jsme jen ty, jejichž maminky jsou na mateřské dovolené s dalším dítětem. Uvidíme, kolik zájemců přijde k zápisu, ale teď o nové třídě neuvažujeme. Situace nakonec není tak akutní, jak se zpočátku zdálo," uvedla ředitelka ivanovické školky Iva Hrozková.