Středoškoláky v nich čeká první seznámení se společenským životem a dospělí si do nich chodí oprášit své taneční znalosti.

Starší účastníci kurzu si však musí počkat. „Taneční hodiny pro dospělé nabízíme od ledna, aby ještě stihli aktuální plesovou sezonu. Měsíce září až prosinec jsou určené pro taneční kurzy středních, případně vysokých škol,“ uvedla Hana Sedláková z vyškovské taneční školy.

Taneční čekají například studenty vyškovského gymnázia. „Já budu chodit do tanečních až za rok, ale už se těším. Určitě se mi to bude v životě hodit. Třeba hned na studentském plese,“ řekla studentka gymnázia Lenka Kasperová.

Kromě termínů se kurzy pro studenty a dospělé liší i provedením. „Pro taneční určené dospělým chystáme zvláštní stolovou úpravu a občerstvení. Atmosféra těchto kurzů je taková komornější. U studentů se také více věnujeme seznámení s pravidly společenské etikety,“ vyjmenovala Sedláková několik základních odlišností.

Uvolněnější atmosféru potvrzuje i Viktor Janč z brněnské taneční školy, který pořádá kurzy pro dospělé v Bučovicích. „Je to dáno tím, že tanečníci do nich chodit opravdu chtějí. Často se domluvíme na tom, co chtějí tančit. Kromě základů a opakování klasických nebo latinskoamerických tanců mají hodně zájem třeba o foxtrot. Když totiž na zábavách hrají swingové kapely, lidé neví, co na tyto melodie tančit,“ řekl Janč.

Hlavně manželé

Největší rozdíl je ovšem ve složení tanečních párů. „Hlásí se nám spíš manželské páry, které spolu absolvují celou výuku. Výjimečně se na hodiny pro dospělé přihlásí jednotlivci, ale i pro ně dokážeme najít partnera. U studentů je to jiné, tam se přihlašují chlapci a dívky zvlášť,“ podotkla vyškovská učitelka tance Sedláková.

A právě v této oblasti se projevuje velký problém studentských tanečních nedostatek chlapců. Každoročně řeší taneční školy otázku, jak je nalákat do hodin výuky tance a společenské výchovy. „Nepoměr mezi počtem chlapců a dívek je každoroční problém. Snažíme se ho řešit díky spolupráci několika škol. Loni jsme například výuku v Bučovicích, kde převládají děvčata, spojili se školou z Rousínova, kam zase chodí více chlapců,“ podotkl Viktor Janč.

Další motivací pro chlapce může být úspora na kursovném. „Chlapcům nabízíme taneční kurzy za o něco nižší cenu. Zvýhodníme také dívky, které si do hodin přivedou svého tanečního partnera. Cena za studentské taneční se pohybuje kolem osmi set korun, což je spodní hranice, za kterou lze ještě kurzy pořádat, aby nebyly prodělečné. Taneční pro dospělé vyjdou jeden pár zhruba na dva tisíce,“ uvedl Janč.

Pro své absolventy nabízí na závěr kurzů brněnská škola velký reprezentativní ples. „Chceme zejména studentům ukázat, jak to na takových společenských akcích vypadá. Bohužel i v tomto případě je o něj větší zájem spíš z řad dospělých účastníků,“ posteskl si Janč.