DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Otázkou, jak nejlépe ušetřit peníze, se už několik týdnů zabývá vedení většiny příspěvkových organizací na Vyškovsku. Důvodem jsou škrty v dotacích, které nedávno učinilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Do domovů důchodců a dalších zařízení na jižní Moravě letos poputuje o necelé dvě a půl miliardy korun méně než vloni.

Jak před časem informovala redakce Vyškovského deníku Rovnosti, takřka všechny instituce z Vyškovska, kterých se má problém dotknout, mají strach, že s penězi nevyjdou.

Proto už teď mnohé z nich dělají různá opatření. Například klienti hvězdlického Domova Hvězda sahají hlouběji do kapsy kvůli nájemnému. „Od prvního února naši klienti platí za nájem o sto padesát korun víc. Snažíme se například šetřit i na mycích prostředcích a také používáme levnější prací prostředky,“ potvrdil ředitel Domova Hvězda Luděk Strmeň.

Jak dlouho ovšem vydrží peníze, které teď mají k dispozici, to nedokázal odhadnout.

Zdražování se nedotkne jen důchodců v Domově Hvězda. Čeká to i obyvatele dvou domovů městské příspěvkové organizace Sociální služby Vyškov.

„Klienti rezidenčních služeb zaplatí měsíčně o čtyři sta korun víc než doposud. Ale důvodem není jen to, že ministerstvo zkrátilo dotace. Na vině je i zdražování, například elektřiny,“ uvedla ředitelka Jana Pátková.

Ta ještě doplnila, že organizaci chybí na letošní provoz třináct milionů korun. „Musíme teď fungovat úsporně. Ale věřím tomu, že se situace nějak vyřeší, jinak bychom zřejmě museli zavřít,“ dodala Pátková.

V to doufá také ředitel Ústavu sociální péče v Habrovanech Marcel Funderák, který je přesvědčený o tom, že ministerstvo bude ještě peníze přerozdělovat. „Navíc jsem si jistý, že náš kraj se snaží situaci řešit. V současné době od něj máme k dispozici tři miliony korun, které šetříme, jak to jen jde. Ale klientů se to nedotýká. Omezili jsme například dopravu a také nákup vybavení budeme muset odložit na neurčito. Zkrátka budeme žít skromně,“ uvedl ředitel Funderák.

Že má ministerstvo skutečně v plánu uvolnit ještě nějaké peníze, potvrdil člen Zastupitelstva Jihomoravského kraje pověřený zabezpečováním úkolů v oblasti sociálních věcí a rodiny Jiří Altman. „Tento pátek se dozvíme, o jak vysokou částku půjde. Počítáme s tím, že to bude kolem jedné a půl miliardy korun. Z toho třicet milionů bychom mohli rozdělit mezi obce a zbytek bychom přidělili příspěvkovým organizacím. Pořád ovšem zbývá vyřešit otázku, kde vzít zbývající tři čtvrtě miliardy korun,“ objasnil Altman.

A právě tyto peníze bude muset kraj nějakým způsobem zabezpečit. „Jak to však uděláme, to zatím netuším,“ dodal Altman.

Podle vedoucího pracovníka oddělení styků s veřejností Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky Jiřího Sezemského zatím příspěvkové organizace ani kraj nemají důvod k panice. „Na provoz sociálních služeb kraj dostane jednu a půl miliardy korun a k tomu jim ještě přidělíme příspěvek ve výši půl miliardy, který je na péči. Od nás tedy letos dostanou dvě miliardy korun, takže k rapidnímu snížení na dotacích nedojde,“ ujistil Sezemský.