Přestože vyškovská správa a údržba silnic ještě nemá čísla za březen a započtený dubnový úklid, odhaduje podle spotřebovaného materiálu velmi podobné výsledky jako loni. Náklady tedy pravděpodobně dosáhnou sumy kolem osmnácti milionů. A počítat tak silničáři můžou se zhruba dvěma miliony navíc. „Musíme si ale nechat rezervu na prosinec," řekl šéf vyškovských cestářů Zdeněk Gardelka. Kromě obnovy silnice v Nemojanech chtějí ušetřené peníze letos směřovat do opravy průtahu po stavbě kanalizace v Lulči.

Uplynulá zima pak byla shovívavá i k rozpočtům měst. Ušetřené peníze poputují například do oprav chodníků. Dočkají se třeba Vyškované. „Město ušetřilo oproti rozpočtu zhruba milion tři sta tisíc korun. Předpokládáme, že část půjde na opravy komunikací včetně chodníků," potvrdil vedoucí odboru kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík s tím, že na výběru lokalit město aktuálně pracuje.

„Půjde o další místa, která nejsou zahrnutá v plánu oprav chodníků pro letošní rok. Předpokládáme, že k ušetřeným přidáme ještě další peníze. O tom, ke kterým lokalitám přistoupíme, rozhodneme přibližně na konci prvního pololetí," uvedl Kolařík.

To vítá například Vyškovan Michal Souček. Také má tip, na kterou ulici by se radnice mohla zaměřit. „V opravdu špatném stavu je chodník, který vede Nádražní ulicí směrem k vlakovému nádraží. Je popraskaný, vyboulený, rozbitý. Sám jsem na něm už několikrát zakopl," podotkl Souček.

Ušetřil i Slavkov u Brna. A to zhruba třicet tisíc korun. „Peníze využijeme na opravu dešťových vpustí. Jedna vyjde na patnáct až třicet tisíc," sdělil šéf slavkovských technických služeb Petr Zvonek.

A zatímco mírné zimy cestáře i města těší, ve společnosti Staeg, která zajišťuje údržbu Vyškova, je paradoxně příliš v oblibě nemají. „Dělají daleko větší potíže. Dochází k rychlým změnám plusových a minusových teplot, což při dešti vede k namrzání cest. Udržet pak silnici sjízdnou je náročnější než při sněžení," vysvětlila mluvčí firmy Monika Švehlová s tím, že drti jim zůstala víc než polovina.

Z tří set tun písku zbylo sedmdesát tun a stejné množství i z dvě stě padesáti tun soli. „Materiál při správném skladování na kvalitě neztrácí, použijeme ho při akcích ještě v této sezoně," dodala Švehlová.

Přebytky materiálu na skladech mají i ve Slavkově. Technické služby navezly před zimou 104 tun štěrku a písku, kterými doplnily zásoby z roku 2014. „Letos jsme spotřebovali jen pětadvacet tun. Zbylý materiál použijeme částečně na vysprávky chodníků a jako zásobu na příští zimu," zmínil Zvonek.

Spotřeba materiálu na posyp byla oproti loňské zimě nižší zhruba o patnáct procent i v Bučovicích. „Bojovali jsme hlavně s námrazou, ale bylo nutné nasadit i radlice. Kalamitu jsme neřešili žádnou," podotkl ředitel bučovických technických služeb Pavel Klimeš.

Ušetřené peníze využijí na opravy a údržbu chodníků a techniky, se kterou zajišťují chod a údržbu města. „Před letošní zimou jsme například dokoupili sypač a radlici, aby bylo možné zajistit nasazení techniky i při případné poruše některého z přídavných zařízení," uvedl Klimeš.