V renesančním státním zámku v Bučovicích už většinu místností uzavřeli na konci října. Ponechali jen Dlouhý sál, kde se ještě do neděle dvacátého prosince bude konat výstava nazvaná Vůně vánoc. V sobotu tam vystoupí školáci s pořadem Procházka adventem, bude tam i jarmark a Ježíškova dílna. Od následujícího týdne už zůstane zámek definitivně uzavřený.

„Po výstavě prostory zazimujeme. Choulostivější předměty, jako například obrazy, přeneseme do vytápěných místností. Mobiliář očistíme, ošetříme a přikryjeme. Velký úklid nás pak čeká ještě na jaře, kdy se budou mimo jiné voskovat parkety a leštit nábytek. Otevřeme od prvního dubna 2010,“ uvedla kastelánka bučovického zámku Jana Burianková.

Přesto zámek úplně neusne. I v zimním období je možné uspořádat tam svatební hostinu. Nikoli však ve zdobenějším Císařském sále, ale jen v Dlouhém sále, který se dá vytopit.

Jednou z nejdéle otevřených památek na Moravě je barokní slavkovský zámek. „Většina hradů a zámků končí v říjnu. My ale kvůli hubertově jízdě a výročí bitvy tří císařů končíme až v polovině prosince. Sezonu jsme zakončili akcí Vánoce na zámku, do které se výzdobou a programem zapojily všechny slavkovské školy,“ informoval ředitel zámku Aleš Šilhánek.

Přestože je zámek uzavřený, objednaní turisté si ho ještě prohlédnou. „Vycházíme vstříc hlavně zahraničním cestovním kancelářím. Jsme totiž jediná památka v okolí Brna, která je otevřená i na přelomu roku. Na Silvestra a na Nový rok jsou k nám už dlouho dopředu objednaní zájemci. Přijde jich minimálně dvě stě,“ pochlubil se Šilhánek.

V zimní přestávce pak pracovníci údržby provádějí drobnější opravy a uklízejí. „Například jen umývání lustrů je nesmírně náročné. Stojí na vysokých štaflích a umývají cingrlátko po cingrlátku. Podlahy se musejí leštit ručně speciálním leštidlem, nejde to dělat strojově. Tři techničtí pracovníci a tři ženy na úklid mají co dělat, aby veškerý úklid stihli do zahájení sezony pětadvacátého března,“ dodal ředitel.

Také technická památka, unikátní větrný mlýn v Ruprechtově, se „uložila k zimnímu spánku“. „Vypustili jsme vodu a mlýn jsme zavřeli. Jakmile napadne sníh, je obtížné se ke mlýnu dostat, ale kdyby se objednalo víc jak deset lidí, tak se jim prohlídku budeme snažit umožnit. Na jaře pak nás před otevřením čeká generální úklid,“ uvedla správcová Marie Oujeská.

Z vyškovských památek bude přes zimu zavřený snad jen hřbitovní kostel, který se špatně vytápí. Jednou z posledních akcí bude v neděli v šest hodin večer adventní koncert dětského pěveckého sboru Motýlek. Také zámecká zahrada už bude přístupná jenom omezeně, a to od osmi hodin ráno do pěti hodin večer, ale i to pouze v případě, pokud nebude příliš nasněženo, protože tamní cestičky se v zimě neudržují.

„Také se vypustí voda z kašen jak v zámecké zahradě, tak i na náměstí,“ dodal k zimní údržbě památek vedoucí oddělení kultury vyškovského městského úřadu Petr Bařinka.