Odpoledne věnované naší planetě s ekologickými aktivitami odstartuje dnes od patnácti hodin. „Začínáme stejně jako v minulém roce pohádkou. Divadelní představení pro děti se jmenuje Kocour v botách, sehraje ho divadlo Malá scéna Zlín. Poté budou přichystaná v areálu zooparku jednotlivá stanoviště, bude také možnost opéct si špekáčky,“ řekla k programu organizátorka odpoledne Hana Vymazalová.

Místní kapela

V průběhu setkání vystoupí i vyškovská kapela Šagali, pro zájemce bude tematicky připravený také stánek společnosti Respono, která se stará o odpadové hospodářství regionu. „Za příznivého počasí čeká děti jízda na koních a indiánská dílnička, tedy malování na obličej a bubnování v týpí. Na návštěvníky bude čekat také ochutnávka kozího sýra, samozřejmě si ho mohou také zakoupit a odnést domů,“ doplnila k setkání Vymazalová.

Řada obcí Vyškovska organizuje o víkendových dnech akce, kdy se lidé scházejí a uklízejí své okolí od poházených odpadků. Na Den Země nezapomínají ani třeba Krásenští.

Na pracovišti Lipky – Rychta v Krásensku se dnes uskuteční přírodovědná hravá stezka pro děti a jejich rodiče, hry s Vojenskými lesy nebo například vyhlášení výsledků a výstava prací z výtvarné soutěže Džungle pod nohama pro žáky základní školy. Děti si odpoledne užijí i třeba malování křídami na chodník.

Tanečně-hudební setkání se pak konají ve vyškovském Besedním domě. První hudební akce se uskuteční už dnes od devatenácté hodiny. „Čeká nás koncert Vyškovského Big Bandu. Vystoupí po delší odmlce opět s dirigentem Mojmírem Bártkem a svými hosty. Jde o akci s velkým očekáváním, lidé určitě neodejdou zklamaní,“ lákal ředitel vyškovského Městského kulturního střediska Luboš Kadlec.

Zítra pak od čtrnácti hodin vypukne na stejném místě taneční odpoledne se skupinou Revajvl Band.

Lákavá novinka

Na své si přijdou také turisté. Novinka Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje totiž nabídne právě od tohoto víkendu možnost přepravit se s kolem v takzvaných cyklobusech.

Jedná se o autobusy vybavené přívěsem pro přepravu jízdních kol. V regionu jsou novinkou, dosud mohli cyklisté pro přepravu jízdních kol využít pouze vlaky.

Jezdit budou v místech, na která se nedá dostat vlakem, nebo budou právě na vlaky navazovat. „Spoje s přívěsy pro kola budou moci cyklisté využít o víkendech až do 30. září a v jízdních řádech budou speciálně označené symbolem jízdního kola,“ uvedl Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která provozuje Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kra­je.