A nebrání se ani vytvoření tradice. „Pokud budeme mít ze všech stran dobré ohlasy, pak tomu nebude nic bránit. Lokalita se velmi osvědčila. Máme také pozitivní ohlasy od návštěvníků. Velmi oceňují dobrou dopravní dostupnost, líbí se jim i prostředí města," sdělil jeden z organizátorů festivalu Tomáš Kolkop.

Z jeho pohledu byl průběh akce bezproblémový. První potíže se objevily až v neděli. „Přišel prudký déšť. Připomněl nám Moravskou Třebovou, odkud jsme festival do Vyškova přesunuli," zmínil organizátor.

Tamní areál Pod Hřebčem se totiž v roce 2014 proměnil v jedno velké blátivé pole. Kvůli tomu pak organizátoři nedostali potřebná povolení k parkování účastníků na nezpevněných plochách. Déšť ve Vyškově ale podobnou dohru mít pravděpodobně nebude. „Naštěstí už hudební akce neprobíhala, skončila v sobotu. Voda tak přinesla pouze komplikace při úklidu. V pondělí už ale začalo svítit slunce, takže všechno postupně vysychalo," dodal Kolkop s tím, že úklid má být hotový do středy.

Odmítat je nebudou

Bezproblémový průběh punkového festivalu potvrdil i předseda vyškovského aeroklubu, který plochu marchanického letiště pronajímá, Pavel Novák. „Náš postoj se tak k němu nemění. Rozhodně nemáme důvod ho v následujících letech odmítnout," vzkázal.

Problém s opakováním zřejmě nebude mít ani vyškovská radnice. Podle ní byla akce klidná, přesto ji zajímaly hlavně reakce obyvatel. „Stížností ale evidujeme minimum, akce se setkala s poměrně velkou podporou a tolerancí Vyškovanů. Také excesů ze strany účastníků festivalu bylo minimum," potvrdila vyškovská mluvčí Dana Ryšánková.

To potvrzuje například i Dagmar Kozárová z Vyškova. „Punkeři mi nevadili. Je pravda, že v sobotu byla hudba poměrně dost slyšet, ale není to tak nepříjemné jako třeba techno. Překvapilo mě, jak byli mnozí z nich slušní. Potkala jsem je v obchodě, zdravili a byli příjemní. A dcera zase koukala na jejich barevné účesy," usmívala se Kozárová.

I přes většinou smířlivý postoj Vyškovanů se strážníci setkali i s bizarními stížnostmi. „Objevilo se několik oznamovatelů, kteří si stěžovali na něco, co vlastně nebylo k řešení. Například jednomu z telefonujících vadilo, že punker sedí pod stromem a jí bagetu. Požadoval, aby s tím městská policie přijela něco udělat," uvedla Ryšánková.

Jak zaznamenal Vyškovský deník Rovnost, někteří lidé pak poukazovali na to, že se akce koná už od středy. Na sociální síti se svěřili, že jsou do práce kvůli hluku méně vyspaní.

Radnice si totiž vymínila, aby festival končil už v sobotu. Proto také začal o den dřív než loni. „Klidnou neděli jsme si pro letošní rok vymínili právě s ohledem na loňské reakce Vyškovanů," vzkázala mluvčí.

Kontrolami neprošli

Jediní, kdo nemají dobré zprávy, jsou státní policisté. Ti zejména v neděli v době odjezdů zajišťovali testy na drogy a alkohol. „Po celé čtyři dny byly v pohotovosti téměř dvě stovky vyškovských policistů. Přestože během festivalu nemuseli řešit žádné vážné narušení veřejného pořádku, na silnicích vypadala situace hůř," potvrdil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Jeho kolegové zadrželi devět opilých řidičů, pět pak pod vlivem marihuany nebo pervitinu. „Nejvíc opilý byl devatenáctiletý řidič, který měl v dechu 1,55 promile. Kolegové z dálničního oddělení v Ivanovicích na Hané pak vyšetřují posprejování několika dopravních značek na rychlostní komunikaci poblíž místa konání akce," přiblížil Malášek.