Stanislav Spáčil se narodil v Pozořicích na Brněnsku, celý život nicméně prožil na Vyškovsku. Vystudoval elektrotechnickou průmyslovou školu, na které zároveň učil. Profesní život prožil jako elektronavíječ ve Zlíně a zejména v Brně. Pamatoval nejen druhou, ale i první světovou válku. Účastnil se protifašistického odboje organizovaného odbory v Brně.

Mohl se chlubit několika osvědčeními a pamětními listy. Že splnil podmínky pro přiznání statusu válečného veterána, měl černé na bílém od tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. „Šířili jsme letáky. Sabotovali jsme také různé vojenské výrobky. Poškozovali jsme například trafa," vzpomněl před lety Spáčil, který se ze školy znal i třeba s gymnastou a olympijským vítězem Aloisem Hudcem z Račic.

Milovník sportu, zejména fotbalu, se i přes vysoký věk dlouho těšil dobrému zdraví. Sto sedmé narozeniny oslavil koncem dubna. Dlouhověkost má rodina v genech. Třeba oba jeho sourozenci oslavili devadesátku. „Byl správným Sokolem ze staré školy. Měl fyzičku, kterou by mu mohl závidět kdokoli o desítky let mladší. I když oslavil stovku, jezdil na kole, než mu to dcery rozmluvily. Pamatuji si, jak ke mně jednou v zimě šel a upadl na náledí. Já se zhrozil, zda je v pořádku. A on jen hbitě vyskočil a řekl: co by jako mělo být?" vzpomněl s úsměvem Oldřich Bartošek z Křenovic.

Ze statistik vyplývá, že Spáčil byl nejstarším mužem České republiky a jedním ze dvou nejstarších obyvatel republiky. Mohl být také nejstarším zastupitelem v zemi. V roce 2010 neúspěšně usiloval o mandát v křenovickém zastupitelstvu. V minulosti v něm nicméně seděl. „Žil velice aktivně. I v posledních letech stále chodil na zasedání zastupitelstva a neváhal se k čemukoli vyjádřit. Velmi rád řešil každý problém," vyzdvihl Bartošek.