Ve Vyškově jsou přemnožení holubi. Přenášejí přitom tuberkulózu, salmonelózu a jiné nemoci. Potvrdila to jedna z nedávných pravidelných veterinárních kontrol.

„Jde o choroby přenosné na člověka. Našli jsme u nich také ve vysokém měřítku pseudomor, což je nemoc podobná obávané ptačí chřipce,“ informoval veterinář z okresní veterinární správy Jiří Kuzník.

Potvrdil, že v okresním městě jsou stavy holubů trvale nad normou, a to hlavně díky tomu, že mají snadný přístup k potravě. „Ve výrobním podniku Lukrom, který vyrábí krmné směsi, mají zlaté časy,“ dodal veterinář.

Podnik sídlící Na Hraničkách převáží vagony plné zrnin. „Nedá se zabránit tomu, aby nějaké to zrnko nespadlo,“ řekl ředitel vyškovského střediska Lukromu Vladimír Mazuch. Protože jsou ale holubi na toto místo naučení, provádí město v areálu Lukromu odchyt. „Veterinární zákon umožňuje snižování početních stavů legální, etickou formou. Provádí se v zimě, kdy mají holubi málo potravy a nechají se navnadit do odchytových košů. Každoročně odchytíme ve Vyškově zhruba kolem stovky holubů,“ řekl Kuzník.

Vyškovská radnice s holuby bojuje zhruba osm let. Díky zaslepení vikýřů a půdních prostorů v centru města se počet obtížných ptáků na náměstí snížil a rozptýlili se do okolí.

Někde ale nepomohly ani bodliny. Například procházka Radnickou uličkou z Masarykova náměstí na Dobrovského ulici je jen pro lidi se silnými žaludky. Všude po zemi se válejí holubí výkaly a rozbitá vajíčka.

Přejít ulici a uchovat si čisté podrážky je takřka nemožné. „Jednou mě tam dokonce jeden holub pokálel, bylo to opravdu nechutné. Město by s tím mělo konečně něco dělat,“ svěřila se třeba Vyškovanka Zuzana Pytelová.

Zapravdu jí dává i další mladá žena. „Když vidím holuba zobat na náměstí, tak se mi to docela líbí, ale pak si uvědomím všechna negativa. Zvlášť Radnickou uličkou se opravdu nedá projít,“ řekla Klára Straková.

S holuby má špatné zkušenosti i vozíčkář Zdeněk Pitela. „Holubi dokáží být hodně nepříjemní. Hlavně v Radnické ulici to vypadá fakt škaredě. Denně přes to jezdím se svým elektrickým vozíkem,“ uvedl Pitela.

Město Vyškov se pokoušelo obtížným ptákům v Radnické ulici znepříjemnit život. Zatím ne moc úspěšně.

„Nechali jsme tam umístit bodliny, které měly holubům zabránit, aby si sedali na oblouky. Ale provedení nebylo úplně ideální,“ připustila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Ptáci tak kálejí lidem na hlavu dál. „U firmy jsme zařízení reklamovali. Ta tedy nedávno bodliny nainstalovala hustěji. Nyní sledujeme, zda bude tato úprava dostatečná,“ doplnila mluvčí.

Zároveň ovšem připustila, že město bude muset přistoupit ještě k dalšímu řešení. „Uvažujeme například o přidělání sítí,“ naznačila Bednářová. Ptáci si totiž z bodlin nic nedělají. Dokonce si mezi nimi postavili i hnízda.

Centrum Vyškova s ptáky bojuje, jak se dá. Je to ale nekonečný boj. Jediný, kdo na holuby vyzrál, je Besední dům. Ještě nedávno při dešti z rýn ucpaných trusem kapala nechutná hmota na návštěvníky kulturních představení. Proto Městské kulturní středisko Vyškov sáhlo pro stotisícovou investici. „Při opravě fasády jsme nechali na římsách zavést elektrické odpuzovače. Proud zvířeti neublíží, ránu si ale zapamatuje a nevrací se,“ řekl ředitel střediska Jiří Čepán.

Holubům v Šoupalově ulici ale stačí poodlétnout jen o kousek dál. Usedají na střechu banky nebo na novou prosklenou budovu. Lidé si tak musejí stále dávat pozor, aby se nedrželi příliš blízko zdi. Mohli by totiž od holubů dostat „přímý zásah“.

Jako nejméně účinný způsob boje se ukázali dravci. Na maketu dravého ptáka si holubi velice rychle zvykli. A živý sokol skončil tragicky. „Honil holuby a v obrovské rychlosti narazil do štítu školy v Nádražní ulici. Dravci jsou vhodní na letiště, ale ne do center měst,“ prohlásil Kuzník.