Rozkopané koše na odpadky, poničené značky. Běžná vizitka vandalů, jimž nejsou svaté ani památníky věnované zemřelým hrdinům.

„Vandalové ničí řadu věcí ve městě, nejčastěji po zábavách a diskotékách. Příkladem z poslední doby může být zničené obložení pomníků Osvoboditelů,“ uvedl starosta Ivanovic na Hané Josef Lysák.

Minimálně šestkrát navíc radnice musela nechat měnit sklo vitríny s programem kina. Vandalové tam s oblibou ničí také dopravní značky.

„Jsme naštěstí pojištění, ale i to něco stojí. Pro nás je to hlavně práce navíc. V některých případech si věci opravíme sami. Jindy to zaplatí pojišťovna, v tomto případě ale zase máme práci s vyřizováním plnění,“ doplnil Lysák.

Převrácené a zničené lavičky, poškozené koše, ale i převrácené popelnice jsou zase obrázkem Vyškova. „Většinou lidé ničí majetek o víkendu. Město to stojí řádově desítky tisíc korun,“ uvedl tamní místostarosta Luboš Kadlec.

Ani Rousínov výtržníci nešetří. „Nejčastěji ničí odpadkové koše. Přitom jeden stojí tři tisíce korun. Lidé, kteří jdou z různých zábav, jich stihnout někdy převrátit či zničit hned několik. Mimoto u nové čekárny vysklili výplň a také ničí vegetaci,“ vyjmenovala tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková.

Podle ní se proti vandalům radnice snaží bojovat. „Na náměstí jsme nechali nainstalovat například velmi odolné lavičky. Ke všemu jsme rozšířili počet hodin strážníka, který dohlíží na pořádek,“ informovala tajemnice. Ta zároveň doplnila, že městský rozpočet bývá kvůli opravám zničeného zařízení ročně asi o šedesát tisíc korun chudší.

Vandalismus se však projevuje také na dědinách. Příkladem toho jsou opakovaně rozbíjená autobusová čekárna v Křenovicích. „Nelepší se to. Sotva jsem ji dali do pořádku, hned v ní mladíci zase nadělali nepořádek,“ řekl starosta Drahomír Kolařík.

Podle něj vandalové cigaretami propálili makrolonové výplně."Dělají také binec na dětském hřišti, ničí tam zařízení. Kdo to má na svědomí, nevíme, ale zřejmě to budou kluci z Křenovic. Jenomže jak jim v tom zabránit? Strážníky nemáme, bezpečnostní agentura tudy projede jednou za noc,“ popsal bezradně křenovický starosta.

Shoduje se s ním i otnický starosta Pavel Prokop. Také v jeho vesnici totiž mladíci ničí autobusové zastávky nebo i dopravní značky. Podle něj by míru problému významně snížili strážníci. „Jenomže to ve vesnicích nepřipadá v úvahu. Nemají na to totiž peníze,“ povzdychl si Prokop.